BRATISLAVA 13. októbra (SITA) - Imitáciou väzňa v klietke upozorňovala dnes na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave skupina aktivistov Amnesty International (AI) na nezákonné väznenie ľudí v americkom väzení na námornej základni v zálive Guantanámo na Kube. Aktivisti, ktorí tak protestovali proti porušovaniu ľudských práv, rozdávali okoloidúcim letáky a zbierali podpisy na list s výzvou pre amerického prezidenta Georgea Busha. Plánujú ho poslať prostredníctvom Veľvyslanectva USA na Slovensku.
"Amnesty International považuje zadržiavanie na Guantanáme za protizákonné a svojvoľné," konštatuje hovorkyňa slovenskej sekcie AI Ingrid Králová, podľa ktorej hlásení o mučení väzňov pribúda. AI preto žiada, aby USA iniciovalo vyšetrovanie a zverejnilo jeho výsledky. Organizácia tiež chce, aby USA väzenie na Guantanáme zatvorili a väzňov prepustili alebo previezli do amerických väzení a súdili podľa amerických zákonov. AI pripomína, že ak existuje akýkoľvek dôkaz, že zadržiavaní boli súčasťou násilných činov voči civilistom, musia byť odsúdení v spravodlivých súdnych procesoch. Nemôžu však byť dlhodobo väznení len pre obavy alebo na základe domnienok.
Od januára 2002 bolo na Guantanáme zadržiavaných viac ako 750 ľudí. Podľa hovorkyne AI Slovensko Ingrid Královej je tam v súčasnosti približne 500 zadržaných väzňov 35 rôznych národností. Mnohí sú tam už viac ako tri roky a USA ich označujú ako "nepriateľských bojovníkov". Tvrdia, že sa na nich nevzťahujú Ženevské konvencie, upozorňuje Králová. Dodáva, že nik z väznených nie je právoplatne odsúdený súdom. Už po druhýkrát tam väzni držia protestnú hladovku. "Obnovili ju, pretože USA nedodržali sľuby, ktoré im dali koncom júla," vysvetlila Králová.
AI upozorňuje na nehumánne podmienky, v ktorých väzni na Guantanáme žijú. Nemajú žiaden kontakt s rodinou a na dlhý čas ich zatvárajú do samotiek. Dozorcovia údajne znesväcujú korán a strava z konzerv, ktorú väzneným podávajú, je často po dátume spotreby. Väzni dostávali špinavú vodu, to sa však po prvej hladovke zlepšilo. V niektorých celách sa 24 hodín denne svieti. Hlasné ventilátory majú väzňom zabrániť, aby sa rozprávali. Inokedy vo väznici hrá hlasná americká hudba. Amnesty International má správy, že niektorí väzni iba raz alebo dvakrát za štrnásť dní môžu ísť von zacvičiť si. Zvyčajne je to však uprostred noci, takže denné svetlo nevidia aj celé mesiace. Mnohé vyšetrovacie praktiky, ktoré schválila americká vláda, vedú k mučeniu a zlému zaobchádzaniu, tvrdí AI.