Ministerstvo obrany navrhuje posilniť stočlennú jednotku v misii KFOR v juhosrbskej provincii Kosovo čatou logistickej podpory v počte 35 príslušníkov. Do operácie ALTHEA v Bosne a Hercegovine by malo zasa odísť ďalších 40 vojakov. Dvoch vojenských pozorovateľov plánuje rezort poslať do akcie Európskej únie na podporu misie Africkej únie v Sudáne.
Slovenský kontingent v Kosove pôsobí od februára 2002 v spoločnom česko-slovenskom prápore. V rámci schválenej transformácie misie KFOR vedenej NATO na úlohové zoskupenia je potrebné vytvoriť čoraz autonómnejšie jednotky schopné pružne reagovať na prípadné zmeny bezpečnostnej situácie. Ako negatívny faktor tu však vystupuje veľmi úzka zviazanosť slovenskej jednotky na poskytovanie technickej a logistickej pomoci z českej strany. Ministerstvo to chce riešiť práve vyslaním zabezpečovacej čaty, čo si vyžiada v budúcom roku vyše 209 miliónov korún.
V misii Európskej únie v Bosne a Hercegovine by mala od 15. januára pôsobiť strážna čata do 40 vojakov. Pracovať bude pre veliteľstvo Mnohonárodného účelového zoskupenia síl Sever v Tuzle. Hlavnými úlohami jednotky budú stráženie, kontroly na stanovištiach a sprevádzanie konvojov. Náklady na vyslanie v tomto roku dosiahnu takmer 43 miliónov korún a v budúcom roku vyše 104 miliónov korún. V súčasnosti sú prítomní v operácii ALTHEA štyria štábni dôstojníci.
Vyslanie dvoch vojenských pozorovateľov do Sudánu sa predpokladá od januára 2006 na časovo neobmedzené obdobie. Vojaci by sa mali striedať po pol roku, v budúcom roku si to vyžiada takmer 11 miliónov korún. Okrem toho SR sa chce podieľať na spoločných nákladoch vojenskej zložky akcie EÚ v Sudáne bližšie neurčenými finančným príspevkom. V nepokojnom západnom regióne Darfúr vyše dvojročný konflikt viedol k rozsiahlej humanitárnej kríze umocnenej mimoriadnym suchom v krajine.
Sudán predstavuje aj jednu z priorít slovenskej oficiálnej rozvojovej pomoci. V priebehu rokov 2003 a 2004 sa na území Sudánu uskutočnili projekty v hodnote takmer deväť miliónov korún. Okrem toho vláda nedávno schválila odpustenie dlhu tejto africkej krajine vo výške miliardy korún.
SR má v súčasnosti v zahraničí takmer 600 vojakov, ktorí pôsobia v 13 operáciách. Od budúceho roka plánuje Slovensko tiež zlúčiť svoje dve vojenské jednotky v Afganistane do jednej operácie pod vedením NATO.