BRATISLAVA 13. októbra (SITA) - Ústav pamäti národa (ÚPN) je podľa predsedu SNS Jána Slotu veľká hlúposť a predsedovi ústavu Jánovi Langošovi odporúča, aby sa zaoberal maďarskými fašistami, ktorí povraždili tisíce Slovákov na južnom Slovensku. Ako uviedol Slota v štvrtkovej diskusnej relácii TV Markíza Sito, je znechutený, že ÚPN rozpitváva malé ryby ako je poslanec NR SR Jozef Banáš a zabúda na tých, ktorí posielali ľudí do Jáchymova. Podľa Slotu musel Banáš ako diplomat niečo podpísať komunistickej tajnej službe ŠtB, ktorá ho evidovala ako agenta pod krycím menom Lotos. „Ja by som sa ako chlap priznal. On je malá rybička. Rozprávajme o veľkých rybách, ktoré aj teraz chodia do Moskvy,“ uviedol Slota.
Slota tiež spomenul rozkaz federálneho ministra vnútra Richarda Sachera, ktorým boli vyňaté niektoré zväzky ŠtB vtedajších politikov. „Neboli to malé ryby ako Banáš, ale boli to žraloky,“ vyhlásil líder národniarov. Na otázku Banáša Slota priznal, že jeho otec bol členom komunistickej strany, z ktorej ho vyhodili v roku 1968.
Banáš vo štvrtok odmietol, že by spolupracoval s ŠtB. Práve preto, že odmietol spolupracovať sa vraj nikdy nedostal ako diplomat na Západ. Chce dokázať, že podpis Lotos v jeho zväzku vyhotovil príslušník ŠtB. Tým by sa podľa neho dokázalo, že „eštebáci“ si peniaze rozdeľovali medzi sebou a nedávali ich spolupracovníkom a agentom ŠtB.
Slota je presvedčený, že v slovenskom parlamente sa kupujú poslanci. „Ak niekto o tom pochybuje je šľahnutý 200 tonovým kladivom,“ povedal. Podľa Banáša opozícia tvrdí, že poslanci sa kupujú, keď prechádzajú z jej radov ku koalícii. Ak však koaličný poslanec prestúpi k opozícii je všetko v poriadku. Ako príklad uviedol Zuzanu Martinákovú.
SNS podporuje vstup Chorvátska do EÚ, pretože ide o slovanský a kresťanský národ. Opačný postoj má však k Turecku. „Som zásadne proti tomu, aby sme dopadli ako Francúzi, kde je 600 mešít,“ vyhlásil Slota. Podľa neho v Španielsku spáchali atentáty moslimovia, ktorí v tejto krajine dlhé roky žili. „Zbadáme sa, keď nás moslimovia budú podrezávať,“ zdôraznil s tým, že v Turecku nebude demokracia ani o 3000 rokov. Podľa Banáša začatie rokovaní o vstupe do EÚ s Tureckom neznamená, že táto krajina bude do únie automaticky prijatá. Integračný proces môže trvať aj 20 rokov. „Ak necháme Turecko vo vzduchu, prevládne tam islam. Ak budú musieť plniť kritériá, budú sa musieť prispôsobiť európskym kresťanským pravidlám,“ zdôraznil.