BRATISLAVA 14. októbra (SITA) - Slovensko je a bude dobre pripravené na členstvo v Bezpečnostnej rade OSN v rokoch 2006-2007. Myslí si to minister zahraničných vecí Eduard Kukan. Ako uviedol na dnešnej tlačovej besede v Bratislave, od 1. decembra sa bude Slovensko zúčastňovať na rokovaniach rady, ako keby už bolo členom. Od januára budúceho roka sa začne ťažká a zodpovedná práca, myslí si Kukan. Prvýkrát v histórii bude v Bezpečnostnej rade (BR) päť členských štátov Európskej únie (EÚ). "Slovensko bude zastupovať samo seba, bude nezávislé, autonómne. Jeho zvolenie do Bezpečnostnej rady je za Východoeurópsku regionálnu skupinu, ale to neznamená, že my ju zastupujeme," vysvetlil Kukan. Zároveň dodal, že sa v skupine budú navzájom informovať. SR sa bude takisto maximálne usilovať o to, aby boli stanoviská členských štátov EÚ jednotné.
Slovensko bude v BR OSN zastupovať veľvyslanec Peter Burian, jeho zástupcom bude Dušan Matula. Kukan vysvetlil, že rezort pripravuje materiál, v ktorom budú obsiahnuté všetky stanoviská SR k dôležitým medzinárodným otázkam. Do konca novembra ho predloží na schválenie vláde. Slovenská delegácia sa bude na rokovaniach a hlasovaniach riadiť týmto rámcom, no samozrejmosťou bude aj každodenná komunikácia s ministrom zahraničných vecí.
Slovensko sa bude usilovať o členstvo v tých výboroch, ktoré uvoľní odchádzajúce Rumunsko. Ide o dva sankčné výbory zaoberajúce sa al-Kájdou a Talibanom, vývojom v Iraku a tretí je výbor zaoberajúci sa zbraňami hromadného ničenia. Tento výbor je podľa Kukana naozaj veľmi dôležitý. "Dá sa očakávať, že budeme pôsobiť v týchto troch výboroch, v jednom z nich budeme určite aj predsedať," dodal. Kukan dodal, že Slovensko čaká vo februári 2007 aj predsedanie Bezpečnostnej rade. Predseda môže ovplyvniť rokovania rady, pretože môže navrhnúť na rokovanie otázky, ktoré sú podľa neho dôležité.
Šéf slovenskej diplomacie spomenul aj potrebu reformy OSN. Ocenil pritom usilovnosť súčasného predsedu Valného zhromaždenia Švéda Jana Elliasona, ktorý chce naplniť záverečné ustanovenie a dosiahnuť vytvorenie Komisie na budovanie mieru a Rady pre ľudské práva. O reforme sa diskutuje naďalej, no riešenie tak skoro nebude, tvrdí Kukan.
Slovensko zvolili za nestáleho člena BR OSN 10. októbra, keď ho zo 191 členských štátov OSN podporilo 185. Bolo jediným kandidátom vo svojej Východoeurópskej skupine. Kukan vyzdvihol prítomnosť všetkých členov OSN, čo sa počas jej histórie ešte nestalo.
Agentúra SITA vydá k správe zvukovú správu.