Bratislava 14. októbra (TASR) - Na kandidačných listinách, volebných zoznamoch a lístkoch pre voľby do vyšších územných celkov (VÚC) by mali byť ženské priezviská príslušníčok inej národnosti zapísané v tvare, v akom sa uvádzajú v matrike.
V prípade, že v matrike má kandidátka priezvisko bez prechyľovacej prípony -ová, vo volebnom zozname sa to má rešpektovať a jej priezvisko má byť uvedené bez tejto prípony.
Tvar priezviska podľa matriky sa podľa jazykovedca Mateja Považaja používa na oficiálnych dokumentoch. "Iné je, ak sa takéto priezvisko dostane do slovenskej vety, v tom prípade sa prechyľuje," uviedol pre TASR Považaj. Platí to aj v prípade, že sa priezvisko použije v nominatíve, teda v základnom tvare. Napríklad vo volebnom zozname bude zapísané Csilla Andruska, ale v slovenskom texte v rámci súvislej vety sa už priezvisko použije s prechyľovacou príponou, napríklad Csilla Andrusková kandiduje v Nitrianskom samosprávnom kraji. Dôvodom prechyľovania je skutočnosť, že slovenčina je ohybný jazyk a podstatné mená sa v ňom skloňujú.
Považaj dodal, že medzi jazykovedcami sa vedie diskusia o tom, či sa má takéto ženské priezvisko prechyľovať vo vete aj v základnom tvare. "V nominatíve by bolo možné akceptovať podľa názoru niektorých jazykovedcov nezmenenú podobu, ešte sa tieto názory nezjednotili," konštatoval Považaj.
Vo volebných zoznamoch je však nevyhnutné pri menách kandidátok dôsledne prechyľovať názvy pracovných zaradení, funkcií a podobne, napríklad, poslankyňa, učiteľka, riaditeľka, predavačka, vedecká pracovníčka.
Kandidačné listiny pre regionálne voľby je možné podávať do polnoci 17. októbra. Voľby do VÚC sa uskutočnia v sobotu 26. novembra.