BRATISLAVA 14. októbra (SITA) - Na Slovensku vznikla v súvislosti s vtáčou chrípkou hystéria, myslí si hovorca hlavného hygienika Ivan Bielik. Ako uviedol pre agentúru SITA, klasická vtáčia chrípka, kmeň H5N1 sa šíri medzi vtáctvom. No môžu naň ochorieť aj imunodeficientní, obzvlášť citliví ľudia, či ľudia, ktorí pracujú priamo s hydinou na farmách. "To neznamená, že ak sa človek stretne s vírusom, hneď ochorie," poznamenal Bielik. Dodal, že slovenská veterinárna a potravinová inšpekcia veľmi pozorne sleduje situáciu s vtáčou chrípkou vo svete a k dovozu chorej hydiny na Slovensko by v žiadnom prípade nemalo dôjsť. Ak by sa takáto hydina na Slovensko dostala, tepelne sa zlikviduje.
Ak predsa len niekto ochorie, môže sa chrániť dvoma spôsobmi. Prvým je okamžité podanie antibiotík, vysvetlil Bielik. Podčiarkol, že na Slovensku ich máme dostatok. "Keď si uvedomíme, že na Slovensku je registrovaných približne päť tisíc liekov, to sú aj drahé lieky, cytostatiká, nevidím dôvod na paniku alebo šírenie poplašných správ, že v SR je nedostatok antibiotík," kritizuje Bielik. Ubezpečil, že ak by sa v nejakom chove vyskytol vírus vtáčej chrípky, všetkým zamestnancom sa poskytne antibiotikum, ktoré ich pred ochorením ochráni.
Druhým spôsobom ochrany je zaočkovanie. "Maďari si vytvorili vakcínu H5N1, čo je v podstate usmrtený vírus, ktorý po zaočkovaní vyvoláva obrannú reakciu človeka. Začne si vytvárať obranné látky," opísal hovorca hlavného hygienika.
Bielik tvrdí, že hystéria sa vytvorila aj okolo mutácie kmeňa vtáčej chrípky s kmeňom ľudskej chrípky, z ktorej môže vzniknúť pandemický ľudský kmeň šíriaci sa z človeka na človeka kvapôčkovou metódou ako bežná chrípka. "Môže to vzniknúť, ale je oveľa väčšie percento, že to nevznikne," konštatoval Bielik. Zároveň dodal, že hygienici a epidemiológovia sa na náhodu nemôžu spoliehať. Vakcínu na zmutovaný vírus nemá žiadna krajina. Tá sa dá vytvoriť až vtedy, ak k mutácii kmeňov naozaj dôjde. Potom sa izolujú a identifikujú zmutované kmene. Očkovacia látka sa vytvorí z usmrteného kmeňa ľudskej a vtáčej chrípky. "Keby náhodou vznikol zmutovaný kmeň a bola by vytvorená očkovacia látka - jej výroba trvá od štyroch do šiestich mesiacov, tak Slovensko dovezie toľko, koľko jej bude treba," uzavrel Bielik.
Podľa Bielika je nemysliteľné, aby sa v tejto súvislosti strašilo španielskou chrípkou z roku 1918, na ktorú zomrelo 20 miliónov ľudí. "Vtedy bola ľudská populácia veľmi oslabená, zdevastovaná vojnou, antibiotiká neexistovali," poznamenal. Dodal, že na klasickú ľudskú chrípku sa dnes neumiera. Umiera sa na komplikácie z chrípky, najvážnejšou z nich sú zápaly pľúc, na čo existuje dnes veľmi účinná očkovacia látka, povedal Bielik.
Agentúra SITA vydá k správe aj zvukovú správu.