16. októbra
Svetový deň výživy (aj potravy) - OSN, vyhlásený v roku 1980, pripomína sa od roku 1981, téma na rok 2005: Poľnohospodárstvo a medzikultúrny dialóg
Svetový deň chrbtice (Svetová spoločnosť pre zdravú chrbticu – WSS, pripomína sa od roku 2000)
Svetový deň chôdze (vznikol v roku 1992 v Brazílii)
1553 -- zomrel nemecký renesančný maliar, grafik a medirytec Lucas Cranach st. vl. m. Sunder alebo Müller, zakladateľ saskej renesančnej maliarskej školy. Ako Lutherov priateľ sa považuje za hlavného maliara nemeckej reformácie. Viedol veľkú dielňu s obrovskou produkciou, pre jeho štýl bola charakteristická dekoratívnosť a elegantná kompozícia. Autor oltárnych obrazov, portrétov - saských kniežat, Luthera a Melanchtona, cisára Karola V., obrazov s mytologickými námetmi, krajiniek. V r. 1503 ho povýšili do šľachtického stavu. Jeho obrazy sa nachádzajú v najvýznamnejších svetových galériách. Narodil sa v r. 1472.
1793 -- bola popravená francúzska kráľovná Mária Antoinetta, dcéra Márie Terézie a manželka Ľudovíta XVI. Jej sobáš a príchod do Francúzska mal upevniť nepopulárne spojenectvo s Rakúskom. Nezískala si však priazeň žiadnej spoločenskej vrstvy a prispela k pádu monarchie. Za spojenie s protifrancúzskou koalíciou bola odsúdená na trest smrti. Narodila sa 2. novembra 1755 vo Viedni.
1813 -- pri Lipsku sa rozpútala štvordňová “bitka národov”, najkrvavejšia bitka napoleonských vojen, v ktorej vojská koalície Rakúska, Ruska, Pruska a Švédska porazili Napoleona a prinútili ho ustúpiť k Rýnu.
1825 -- v Sučanoch sa narodil veliteľ dobrovoľníkov v revolúcii 1848-49, slovenský učiteľ Juraj (Ďurko) Langsfeld. Vojenský súd ho odsúdil na trest smrti obesím. Popravili ho 22. júna 1849 v Kremnici.
1888 -- v New Yorku sa narodil americký prozaik a dramatik Eugen O'Neill. Po štúdiu dramatickej techniky na Harvarde písal jednoaktovky pre divadelnú skupinu Provincetown Players. Jeho dielo má hlboký psychologický podtext: Cisár, Anna Christie, Smútok sluší Elektre, Cesta dlhým dňom do noci. Nositeľ Nobelovej ceny za literatúru (1936), držiteľ piatich Pulitzerových cien. Zomrel 27. novembra 1953 v Bostone.
1912 -- vo Važci sa narodil evanj. cirkevný hodnostár Ján Michalko, v r. 1970-90 generálny biskup evanj. cirkvi a. v. na Slovensku, profesor Slovenskej ev. bohosloveckej fakulty v Bratislave, autor teologických štúdií a prác, čestný doktor viacerých zahraničných evanj. fakúlt. Zomrel 10. decembra 1990.
1927 -- narodil sa nemecký spisovateľ Günter Grass, autor satirických románov, popredný predstaviteľ povojnovej nemeckej prózy. Začínal ako básnik, no najväčšie úspechy získal ako prozaik so zmyslom pre karikatúru a demytologizáciu nemeckých dejín. Napísal románovú trilógiu: Plechový bubienok - príbeh chlapca, ktorý sa rozhodol nevyrásť. Kniha bola úspešne sfilmovaná. Ďalšie knihy: Mačka a myš, Psie roky, ďalej romány: Potkanka, Široké pole, Moje storočie. Jeho ľavicová politická orientácia sa najviac prejavila v románe Lokálne omámený a v divadelných hrách: Plebejci skúšajú povstanie a Strýko, strýko. Nositeľ Nobelovej ceny za literatúru (1999).
1945 -- začala svoju činnosť Food and Agriculture Organization, FAO - Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo.
1959 -- zomrel americký generál a politik George Catlett Marshall. Počas 2. sv. vojny náčelník generálneho štábu amerických vojsk, účastník všetkých významných vojenských konferencií. V r. 1947-49 bol štátnym tajomníkom, inicioval Trumanovu doktrínu i Marshallov plán, s ktorého pomocou časť Európy obnovila svoj výrobný potenciál. Počas kórejskej vojny sa zaslúžil o nerozšírenie konfliktu do ďalších oblastí Ázie. Nositeľ Nobelovej ceny mieru (1953). Narodil sa 31. decembra 1880.
1968 -- premiéri ZSSR Alexej Kosygin a ČSSR Oldřich Černík podpísali dohodu o "dočasnom" rozmiestnení sovietskych vojsk na území Československa. 18. októbra ju schválilo Národné zhromaždenie. Posledné vojenské jednotky opustili Slovensko v júni 1991.
1978 -- kardinálske kolégium zvolilo krakovského arcibiskupa Dr. Karola Wojtylu za 264. pápeža. Je to prvý pápež netalianskeho pôvodu od r. 1522 a prvý v histórii zo slovanskej krajiny. Prijal meno Ján Pavol II.