Bratislava 15. októbra (TASR) Opozičné strany považujú návrh rozpočtu verejnej správy na roky 2006 až 2008 a štátneho rozpočtu na budúci rok za predvolebné, ktorý obsahuje množstvo neefektívnych výdavkov. Podpredseda a tieňový minister financií strany Smer-sociálna demokracia Igor Šulaj považuje za privysoký schodok štátneho rozpočtu vo výške 62 miliárd Sk, čo predstavuje vyše 4 percentá HDP. Podľa nezávislého poslanca Miroslava Maxona zasa zvýšenie výdavkov o približne 11 miliárd Sk zaplatia daňoví poplatníci. Uviedli to v diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy.
Minister financií Ivan Mikloš oponoval tým, že zníženie schodku rozpočtu verejných financií o 0,5 na 2,9 percenta HDP svedčí o tom, že návrh, ktorý schválila vláda, predvolebný nie je. Podľa neho sa zvýšením spotrebných daní z tabaku a liehu, ako aj zvýšením správnych poplatkov vyberie o 2 miliardy Sk viac a nie 11 miliárd Sk, ako tvrdí Maxon. Ten sa odvoláva aj na takmer 4000 porušení rozpočtových pravidiel a zákona o účtovníctve, ktoré v rámci kontrol subjektov verejnej správy odhalil Najvyšší kontrolný úrad SR. Vidí v tom dôkaz nedostatočnej efektivity pri využívaní verejných peňazí. "Pripúšťam, že efektivita ešte nie je dostatočná, je však niekoľkonásobne vyššia ako v čase, keď ste boli ministrom financií vy," oponoval Maxonovi minister Mikloš.
Za nedostatočne efektívne považuje navrhnuté verejné výdavky aj Šulaj. Argumentoval netransparentnými tendrami na Ministerstve vnútra SR, ako aj tým, že minister pôdohospodárstva Zsolt Simon pridelil dotácie svojej súkromnej firme, za čo Smer pravdepodobne navrhne jeho odvolanie. Rozhodnúť by o tom malo dnešné predsedníctvo strany. Za problematickú považuje Šulaj zvyšujúcu sa spotrebu vlády, ktorá podľa neho minie na tovary a služby o 2 percentá viac v reálnom vyjadrení. Viac peňazí by podľa neho malo ísť predovšetkým do školstva a zdravotníctva. To, že vláda sa rozhodla zvýšiť platy učiteľov minimálne na úroveň priemeru v hospodárstve, považuje Šulaj iba za ústupok Mikloša tlaku koaličných partnerov.
Podľa Mikloša by síce schodok rozpočtu mohol byť nižší a väčšie aj výdavky do programu MINERVA (definuje budovanie znalostnej ekonomiky na Slovensku), pri jeho schvaľovaní však boli nutné politické kompromisy. "Ak by išlo o mňa, schodok by mohol byť nižší a na program MINERVA by šla viac ako polovica z 10,8 miliardy Sk, ktorú sme rozdelili na priority," vyhlásil Mikloš. Pre schvaľovanie rozpočtu v parlamente považuje preto za rozhodujúci aj prístup opozície a privítal by, ak by sa rozhodla, že nebude dávať pozmeňujúce návrhy, ktoré schodok zvyšujú. Šulaj chce takýto prístup presadiť v poslaneckom klube Smeru.
Mikloš odmietol aj tvrdenie predsedu ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara, ktorý v predchádzajúcich dňoch vyhlásil, že na ústupky nezávislým poslancom je v rozpočte vytvorený priestor 2 miliardy Sk. Odmieta to aj poslanec za SMK a predseda finančného výboru Národnej rady SR Pál Farkas. "Rokovania koalície trvali vyše 3 týždne a nepokryté zostali aj viaceré požiadavky vládnych strán. Priestor na ústupky nezávislým poslancom teda v rozpočte jednoznačne nie je," zdôraznil Farkas.