Bratislava 15. októbra (TASR) - Strana maďarskej koalície (SMK) neuvažuje o stiahnutí ministra pôdohospodárstva Zsolta Simona z vlády kvôli dotáciám z jeho rezortu, ktoré v roku 2003 dostala firma, kde bol spoluvlastníkom. Podľa predsedu SMK Bélu Bugára nešlo v prípade týchto dotácií o žiadny klientelizmus, ale o nárokovateľnú čiastku, ktorú dostal akýkoľvek poľnohospodársky subjekt, ktorý splnil dané podmienky.
Bugár pre TASR zdôraznil, že prípad dotácií Simonovej firmy sa nedá zrovnávať s prípadom odstupujúceho ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Ľudovíta Kaníka, ktorého rodinná firma žiadala o grant z peňazí z Európskej únie. "Rozdiel je práve v spôsobe vykonávania aktu dotácií. Kým v prípade ministra Kaníka je možnosť počas vyhodnocovacieho procesu prikloniť sa na jednu alebo druhú stranu, v prípade pána ministra Simona už aj v roku 2003 takáto možnosť nebola, bola to nárokovateľná čiastka," povedal Bugár. Konštatoval, že dotácie dostal každý, ak splnil podmienky, vrátane vykonávania pôdohospodárskej činnosti na dostatočnej pôdnej ploche. Minister Simon tak nijako nemohol ovplyvniť pridelenie dotácií v prospech svojej firmy.
Podľa denníka Pravda získala firma Agrotrade Padarovce, kde bol Simon spoluvlastníkom, v roku 2003 osem miliónov korún zo štátneho rozpočtu. Simon predal svoj majetkový podiel až v júni 2004. Z postu ministra odstúpiť nemieni. Argumentuje aj tým, že ministerstvo pôdohospodárstva nikdy neuprednostňovalo žiadnu vybranú firmu. "Od svojho nástupu som dbal, aby systémy v rámci rezortu boli nastavené tak, že každý, kto pýta a splní podmienky, dostal. A nie, že bude rozhodovať nejaká komisia, ktorá určí, kto dostane a kto nie," povedal v piatok novinárom.
Opozičná strana Smer-sociálna demokracia dnes vyzvala vládnu koalíciu, aby voči ministrovi Simonovi vyvodila za prípad dotácií politickú zodpovednosť. Podľa Smeru by premiér Mikuláš Dzurinda mal Simona okamžite z vlády odvolať.