Bratislava 16. októbra (TASR) - Kandidáti na poslancov do ôsmich vyšších územných celkov (VÚC) i na ich predsedov musia v pondelok do polnoci odovzdať kandidačné listiny zapisovateľovi volebnej komisie samosprávneho kraja.
Za poslanca môže kandidovať každý občan, ktorý má 18 rokov, nie je vo výkone trestu odňatia slobody a nie je pozbavený právnych úkonov. Navrhnúť ho môže politická strana, koalícia alebo môže byť nezávislý. V tomto prípade musí ku kandidačnej listine priložiť aj petíciu so 400 podpismi ľudí, ktorí majú trvalý pobyt v jeho volebnom obvode. O dôveru voličov sa môžu za rovnakých podmienok uchádzať aj cudzinci.
Podobné pravidlá platia aj pre podávanie kandidátok na predsedu samosprávneho kraja, avšak s malými zmenami. Nezávislí kandidáti musia predložiť až 1000 podpisov obyvateľov s trvalým pobytom v kraji, kde kandiduje. Politická strana alebo koalície môžu na tej-ktorej kandidačnej listine uviesť meno iba jedného kandidáta.
Všetci kandidáti - na poslancov i predsedov VÚC - musia ku kandidátke priložiť vlastnoručne podpísané vyhlásenie, že súhlasia s kandidatúrou, nedali súhlas na to, aby boli uvedení na inej kandidačnej listine a že im nie sú známe žiadne prekážky voliteľnosti. Na funkciu poslanca VÚC môže kandidovať aj kandidát na predsedu a opačne.
Po podaní musí jednotlivé kandidačné listiny - na poslancov i predsedov VÚC - zaregistrovať volebná komisia samosprávneho kraja. Ich zoznam musia VÚC oznámiť ministerstvu vnútra a krajským úradom do 3. novembra. Potom sa jednotlivé zoznamy dostanú do obcí.
Druhé voľby do vyšších územných celkov budú v sobotu 26. novembra od 07.00 do 22.00 hodiny. V ôsmich VÚC bude pôsobiť 412 poslancov, ktorí budú známi hneď po sčítaní hlasov. V prípade voľby predsedu sa môže stať, že v tom-ktorom kraji nezvolia nikoho. A tak sa o dva týždne uskutoční druhé kolo voľby.