Bratislava 16. októbra (TASR) - Najlepšou prevenciou proti vtáčej chrípke je zaočkovať sa proti ľudskej forme vírusu, vyhýbať sa divému vtáctvu a udržiavať si dobrú kondíciu. Farmári i domáci chovatelia by mali podrobiť svoje chovy veterinárnej prehliadke. Tým, ktorí sa chrípky obávajú, to dnes odporučil minister zdravotníctva Rudolf Zajac v rozhovore pre TASR.
"Nie je práve najlepší nápad kŕmiť holuby, ktoré môžu byť nositeľmi vírusu," upozornil Zajac. Očkovanie proti ľudskej chrípke na druhej strane znižuje možnosť skríženia vírusu vtáčej a ľudskej chrípky vnútri nositeľa. V prípade rozsiahleho rozšírenia vírusu treba podľa ministra nosiť rúšku.
Zajac však ubezpečil, že Slovensko má vytvorené "maximálne podmienky, porovnateľné s ostatnými krajinami EÚ" pre zabránenie vzniku pandémie vtáčej chrípky u nás. Ministerstvo zdravotníctva je v prípade skutočnej nákazy pripravené na razantné kroky. "Máme napríklad novovybudovanú podtlakovú jednotku intenzívnej starostlivosti, kde by bol nakazený stopercentne izolovaný a bol by tam chránený aj personál," uviedol.
Britské laboratórium v sobotu potvrdilo, že mŕtva hydina nájdená v Rumunsku bola nositeľom bakteriálneho kmeňa H5N1, aký sa tento týždeň potvrdil aj v Turecku a od roku 2003 zabil v Ázii vyše 60 ľudí. Odborníci sa obávajú, že H5N1 môže mutovať na formu, ktorá bude ľahko prenosná z človeka na človeka, čo by vyvolalo celosvetovú pandémiu a mohlo mať za následok desiatky miliónov obetí.
Slovenské ministerstvo zahraničných vecí v sobotu odporučilo občanom, aby zvážili cesty do oblasti rumunskej župy Tulcea, respektíve do delty Dunaja, ktorá sa nachádza v severovýchodnej časti krajiny a odkiaľ pochádzajú vzorky nakazených vtákov.