Zvolen 17. októbra (TASR) - Každoročné zvyšovanie cien plynu a elektriny dáva stále viac podnetov na návrat k vykurovaniu domácností drevom. Ku klasickému kúreniu sa tak dnes opäť vracajú tisícky slovenských domácností.
Drevo ako palivo využívajú aj vo väčšine rodinných domov na Podpoľaní. Skládky s drevom sa s príchodom zimy objavili v mnohých tamojších dvoroch. "Drevo je stále najlacnejším materiálom na vykurovanie," povedal TASR primátor Hriňovej Imrich Matúška. Väčšina z niekoľkých stoviek domov, roztrúsených na hriňovských lazoch ho používa dodnes ako hlavný zdroj tepla. Plyn v kopcoch nie je zavedený a elektrinou sa už väčšinou len svieti.
Aj keď sa cena dreva v uplynulých rokoch tiež zvýšila, stále je oveľa nižšia ako ceny elektriny a plynu. "Rodina potrebuje na zimu asi 20 metrov kubických dreva," hovorí ďalej primátor. Zaplatí zaň asi 10.000 Sk. Keby však vykurovali plynom, zaplatia 25.000 až 30.000 Sk. Ľudia na Podpoľaní však drevo väčšinou nekupujú v lesných závodoch, ale pripravujú si ho priamo v lesoch, na lístky od ich vlastníkov. Vyjde ich to ešte lacnejšie.
"Mnohí z našich obyvateľov dokonca investovali do nových pecí na drevo a uhlie," pripomína hriňovský primátor. Podľa neho na lacnejšie vykurovanie biomasou sa od budúceho roku chystá prejsť aj spoločnosť, ktorá teplom v meste obhospodaruje asi 2000 domácností.
Drahý plyn a elektrina je dnes luxusom aj pre mnohé rodiny na Horehroní. Starostovia menších obcí tvrdia, že až 70 percent obyvateľov vykuruje drevom. Aj keď je kúrenie drevom fyzicky náročnejšie a nepohodlnejšie, je výrazne lacnejšie, čo u väčšiny ľudí s podpriemernými príjmami zaváži.
K zaužívanému spôsobu výroby tepla sa vracajú aj niektoré obecné samosprávy. Napríklad obec Strečno prechádza na kúrenie drevnými štiepkami. Ročne takto ušetrí 300.000 až 400.000 Sk. O podobnom využití drevného zdroja uvažujú tiež v Brezne. Tamojšie mestské zastupiteľstvo dokonca už odsúhlasilo prípravu projektov na využitie biomasy. S myšlienkou využívania dreva ako paliva však koketujú aj niektoré veľké spoločnosti. V Elektrárni Nováky začali napríklad spaľovať štiepku z kalamity vo Vysokých Tatrách.
Spotreba palivového dreva v malopredaji stúpa aj podľa štátnych Lesov SR. Za posledných päť rokov sa predaj zvýšil až o tretinu. Zatiaľ čo pred piatimi rokmi predali maloodberateľom 84.000 metrov kubických (m3), vlani to už bolo 121.000 m3.