BRATISLAVA 17. októbra (SITA) - Obete násilných trestných činov alebo ich pozostalí by mali mať v budúcnosti právny nárok na získanie odškodného za spôsobenú ujmu. Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR pripravilo zákon, ktorý to upravuje. V súčasnosti je po medzirezortnom pripomienkovom konaní a v krátkej budúcnosti by sa ním mala zaoberať vláda.
Ako na dnešnej tlačovej besede skonštatoval minister spravodlivosti Daniel Lipšic, "rezort spravodlivosti ide v línii, že sa musíme usilovať nachádzať spravodlivosť nie len pre obvinených, ale aj obete trestných činov a ich rodiny." V súčasnosti súd môže páchateľa v prípade ujmy na zdraví zaviazať zaplatiť obeti odškodné, nemôže však odškodniť rodinu po zavraždených alebo obeť znásilnenia, ktorej vznikla psychická trauma. Nový zákon preto zavádza paušálnu sumu, ktorú súd bude musieť priznať takýmto obetiam. V prípade vraždy dostanú pozostalí 350 000 korún, v prípade znásilnenia súd zaviaže páchateľa zaplatiť obeti 70 000 korún. Výška odškodného pri ublížení na zdraví bude závisieť od zdravotníckych zákonov, nebude však vyššia ako 350 000 korún. Ak páchateľ nebude schopný odškodné vyplatiť, bremeno čiastočnej finančnej satisfakcie zoberie na seba štát, ktorý bude peniaze od odsúdeného následne vymáhať.
O finančné odškodnenie budú môcť podľa zákona požiadať aj obete násilných trestných činov, ktorých páchatelia neboli odhalení. V tomto prípade bude musieť podať žiadosť na MS SR, ktoré o nej rozhodne do troch mesiacov. Zákon tiež umožňuje získať odškodnenie slovenským občanom, ktorí sa stali obeťami trestných činov na území iného členského štátu EÚ. Finančné náklady, ktoré bude musieť štát vďaka tomuto zákonu vynaložiť, sa podľa Lipšica zatiaľ nedajú odhadnúť. Pri násilných trestných činoch je však ich objasnenosť asi 77 percent. "Prioritne, predpokladám, bude náhradu škody platiť páchateľ," podotkol minister.
V minulom roku bolo na Slovensku spáchaných 13 781 násilných trestných činov, upozornil Lipšic . "Za každým z týchto čísel je obrovská bolesť, príbeh utrpenia a príbeh strateného pocitu bezpečia, napriek tomu sú práva obetí častokrát na okraji záujmu našej trestnej justície. Nie je to správne, nie je to spravodlivé a musí sa to zmeniť," skonštatoval.