Rakúske ministerstvo vnútra zriadilo mimoriadnu komisiu na boj proti prevádzačom
Viedeň 22. marca (TASR) - Rakúske ministerstvo vnútra sa rozhodlo pre sústredený útok proti prevádzačskej mafii. Keďže len počet utečencov z Afganistanu v samotnom Dolnom Rakúsku sa oproti porovnateľnému obdobiu minulého roku zvýšil až štvornásobne, viedenské ministerstvo zriadilo špeciálnu komisiu s príznačným názvom Taliban. Píše o tom rakúsky denník Kurier v dnešnom vydaní.
Skupinu Taliban tvorí celkovo 25 členov, ktorých prvoradou úlohou je prenasledovanie prevádzačskej mafie, pašujúcej ľudí z Afganistanu do Európy.
Pašovanie ľudí v súčasnosti prekvitá ako nikdy predtým, upresňuje Kurier. Podľa odhadov šéfa rakúskej polície Petra Heindla sa každoročne nelegálne do Európy dostane 300.000-500.000 ľudí, za čo prevádzačská mafia zinkasuje približne 70 miliárd šilingov.
Balíček opatrení proti pašerákom ľudí plánuje aj rakúsky minister vnútra Ernst Strasser, pričom počíta aj s uskutočnením informačných kampaní v krajinách, z ktorých utečenci prichádzajú.
Afganci, ktorí svoju vlasť opúšťajú prevažne kvôli tamojšej politickej situácii, zväčša prichádzajú cez Slovensko, ktoré sa stalo hlavným pôsobiskom prevádzačov. Dolnorakúska polícia sa preto už so svojimi slovenskými kolegami dohodla na zintenzívnení spolupráce, uzatvára denník.
Otvoria sa dva ďalšie turistické priechody medzi SR a Poľskom
Varšava 22. marca (TASR) - Na hraniciach Slovenskej republiky a Poľska otvoria dva ďalšie turistické priechody. Turisti budú už v krátkom čase prechádzať slovensko-poľské hranice na dvoch nových miestach na Podhalí a na Spiši. Informovali o tom dnes predstavitelia Pohraničnej stráže Poľskej republiky v Zakopanom.
Nové tzv. turistické priechody na horských chodníkoch bude možné pravdepodobne využívať ešte pred začatím tohtoročnej letnej sezóny. Pre turistický ruch budú hranice priepustné v okolí Lapšanky na Spiši a na lokalite Polanie Molkówka v západnej časti Vysokých Tatier v blízkosti vstupu do Chocholovskej doliny.
V súčasnosti vo veci otvorenia turistických priechodov trvá medzi slovenskou a poľskou stranou výmena diplomatických nót. Postupné uvoľňovanie hranice medzi Slovenskom a Poľskom pokračuje na základe medzištátnej Dohody o hraničných priechodoch, malom pohraničnom styku a prekračovaní hranice.
Vicepremiér Fogaš informoval Komisiu OSN pre ľudské práva o legislatíve SR
Ženeva 22. marca (TASR) - Podpredseda vlády SR pre legislatívu Ľubomír Fogaš vystúpil dnes v Ženeve na zasadnutí Komisie OSN pre ľudské práva s prejavom, v ktorom informoval medzinárodné fórum o prijatých a pripravovaných legislatívnych zmenách v slovenskom právnom poriadku, týkajúcich sa ochrany ľudských práv a slobôd.
Zdôraznil v ňom, že Slovensko sa cíti byť demokratickým a právnym štátom, ktorý sa hlási k ideálom dodržiavania ľudských práv, ako aj ich dôslednej právnej ochrane. Slovensko má podľa neho na zabezpečenie dodržiavania ľudských práv a základných slobôd ústavne etablované mechanizmy.
Fogaš uviedol, že v záujme posilnenia princípov právneho štátu prijal slovenský parlament 23. februára tohto roka novelu ústavy, ktorá okrem iného posilňuje princípy nezávislosti súdnej moci a zriaďuje inštitút verejného ochrancu práv - ombudsmana.
Pripomenul, že SR venuje osobitnú pozornosť uplatňovaniu práv osôb patriacich k národnostným menšinám s cieľom vytvárať právne a inštitucionálne podmienky na predchádzanie ich diskriminácie. S týmto cieľom podpísalo Slovensko vo februári tohto roku aj Európsku chartu regionálnych a menšinových jazykov Rady Európy, ako aj Rámcový dohovor na ochranu práv národnostných menšín.
SR podporuje úsilie medzinárodného spoločenstva o zefektívnenie ochrany ľudských práv a slobôd, v ktorom majú podľa slov Ľ. Fogaša nezastupiteľnú úlohu aj mimovládne organizácie. V tejto súvislosti pripomenul, že SR vlani podpísala v Ríme Protokol č. 12 Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv a počas Osobitného Valného zhromaždenia OSN k problematike žien v New Yorku, ako aj Opčný protokol k Dohovoru o odstránení všetkých foriem diskriminácie žien, ktorý vlani ratifikoval aj parlament. V súčastnosti prebieha na Slovensku proces prípravy na podpis opčných protokolov k Dohovoru o právach dieťaťa.
Vicepremiér SR pre legislatívu sa počas trojdňovej pracovnej návštevy Ženevy stretne aj s vysokou komisárkou OSN pre ľudské práva Mary Robinsonovou a generálnym riaditeľom Medzinárodnej organizácie pre migráciu Brunsonom McKinleym.
Prejav Ľ. Fogaša poskytla TASR hovorkyňa podpredsedu vlády SR pre legislatívu Eva Sisková.
SMK očakáva solidaritu svojich koaličných partnerov
Budapešť/Bratislava 22. marca (TASR) - Členov parlamentnej frakcie Strany maďarskej koalície (SMK) hlboko poburuje a znepokojuje vandalizmus, namierený proti školám s vyučovacím jazykom maďarským a kultúrnym pamiatkam maďarského národa na území Slovenska, píše sa v stanovisku SMK, ktoré v stredu popoludní budapeštianskemu denníku Magyar Nemzet doručil vedúci parlamentnej frakcie SMK Gyula Bárdos.
Podľa SMK - píše dnešný Magyar Nemzet - sú hanobujúce nápisy na budovách maďarských škôl v Košiciach a Bratislave, ako aj na bratislavskej soche básnika Sándora Petöfiho výsledkom štvavej kampane proti maďarskej národnostnej menšine na Slovensku, ktorú "isté politické kruhy" vedú po tom, ako SMK hlasovala za modifikáciu ústavy SR.
Vedúci politickí predstavitelia maďarskej komunity na Slovensku očakávajú od svojich slovenských kolegov, aby sa verejne ohradili proti prejavom xenofóbie a intolerancie voči národnostným menšinám.
Na stredajšej tlačovej konferencii SMK podpredseda tejto politickej formácie László Nagy, ktorý je zároveň aj predsedom Výboru Národnej rady SR pre ľudské práva a národnosti, poukázal na skutočnosť, že oslavy 100. výročia narodenia Jánosa Esterházyho boli súčasným opozičným stranám na Slovensku dobrou príležitosťou na začatie predčasnej volebnej kampane, v ktorej centre stáli Maďari, pripomína v závere svojej správy s bratislavským domicilom Magyar Nemzet.
Krajinská organizácia rakúskej FPÖ požaduje od kandidátov dôkaz dobrej vôle
St. Pölten 22. marca (TASR) - K otázke rozširovania Európskej únie smerom na východ sa dnes vyjadrila aj dolnorakúska krajinská organizácia Slobodnej strany Rakúska (FPÖ).
Kým sa začnú konkrétne rokovania s kandidátskymi krajinami, musia tieto predložiť aj isté predbežné dôkazy o svojej vôli žiť v novom spoločenstve štátov nielen s rovnakými právami, ale aj s rovnakými povinnosťami, vyhlásila šéfka straníckeho klubu slobodných Barbara Rosenkranzová na dnešnej tlačovej konferencii v St. Pöltene.
V praxi by to znamenalo zreteľné zlepšenie štandardov v oblasti životného prostredia, zavedenie právneho systému "hodného Európy" a bezpečnostno-politické opatrenia, týkajúce sa predovšetkým zabezpečenia hraníc. Dolnorakúski slobodní plánujú predložiť príslušné požiadavky v krajinskom sneme.
Rosenkranzová opätovne zdôraznila aj požiadavku vypísať v Dolnom Rakúsku referendum o nadchádzajúcom rozširovaní únie smerom na východ. Zároveň zopakovala, že "zrušenie diskriminujúcich Benešových dekrétov je pre dolnorakúsku FPÖ nemennou podmienkou vstupu Českej republiky".
Dolnorakúski slobodní v žiadnom prípade nie sú ochotní "spojiť sa so štátmi, v ktorých platia hlboko protieurópske právne normy" - ak by Slovensko a Česko nemohli garantovať svoje vystúpenie z jadrovej energetiky, musí Rakúsko ako členská krajina únie využiť svoje možnosti a zabrániť prijatiu oboch krajín právom veta, vyhlásil v tejto súvislosti poslanec dolnorakúskeho parlamentu za FPÖ Wolfgang Haberler.
Ako dodal, ani štandard v znesiteľnsoti pre životné prostredie nie je u väčšiny podnikov v susedných východných kandidátskych krajinách dostatočný. Podozrivé podniky treba podľa Haberlera podrobiť skúškam na nezávadnosť pre životné prostredie, dodáva rakúska tlačová agentúra APA.
Štrasburský súd prijal žalobu proti deportácii slovenských Rómov
Brusel 22. marca (TASR) - Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu považuje za opodstatnené niektoré časti žaloby proti hromadnému vyhosteniu 74 slovenských Rómov z Belgicka pred dvoma rokmi a bude sa nimi zaoberať na pojednávaní 15. mája toho roku.
Ako dnes pripomína denník La Libre Belgique, sťažnosť proti kolektívnej deportácii 74 neúspešných slovenských žiadateľov o politický azyl z Belgicka v októbri 1999 podala belgická mimovládna organizácia Liga za ľudské práva a slovenskí manželia Čonkovci, ktorí boli medzi vyhostenými osobami.
Okolnosti deportácie slovenských Rómov žijúcich v belgických mestách Gent a Tirlemont boli veľmi sporné. Rómovia dostali na jeseň 1999 predvolanie na políciu, násilím ich previezli do uzavretého strediska pri bruselskom letisku a prepravili do Košíc. Navyše boli na predlaktí označení číslami. Oficiálne bolo pritom toto vyhostenie označené za "dobrovoľné".
Spôsob, akým sa deportácia uskutočnila, však viedla Ligu pre ľudské práva k podaniu sťažnosti na štrasburský súd, ktorý ju z väčšej časti označil za prijateľnú.
Súd akceptuje sťažnosť proti okolnostiam zadržania deportovaných osôb, proti neinformovaniu o dôvodoch tohto zadržania a proti prerušeniu kontaktov s okolitým svetom (umiestnenením do uzavretého centra). V týchto prípadoch existuje podozrenie, že došlo k porušeniu článku 5 Európskej konvencie na ochranu ľudských práv.
Štrasburskí sudcovia tiež uznávajú, že Rómovia, ktorým bol zamietnutý azyl, nemali možnosť riadne sa proti rozhodnutiu odvolať (porušenie článku 13). Okrem toho súd prijal aj námietku, že došlo k porušeniu článku 4 štvrtého dodatkového protokolu, podľa ktorého sú "kolektívne deportácie cudzincov zakázané".
Dva body žaloby štrasburský súd zamietol. Ide o číselné označenie deportovaných Rómov na predlaktí kvôli rozdeleniu sedadiel v lietadle, ktoré podľa súdu nie je porušením článku 3, a teda ponížením týchto osôb. Súd argumentuje napríklad tým, že podobná procedúra sa využila aj pri preprave utečencov z Kosova do Belgicka počas vojny v Juhoslávii.
Okrem toho súd odmietol, že by manželia Čonkovci boli vyhostením na Slovensko vystavení skutočnému a vážnemu riziku neľudského a ponižujúceho zaobchádzania. Toto rozhodnutie podložil okrem iného argumentom, že syn Čonkovcov sa v apríli roku 2000 sám dobrovoľne vrátil na Slovensko za rodičmi po tom, ako prerušil prebiehajúcu azylovú procedúru v Belgicku.
Predseda Ligy za ľudské práva Dan Van Raemdonck si želá, aby súd v Štrasburgu svojím verdiktom prinajmenšom zakázal Belgicku kolektívne deportácie cudzincov. Okrem 74 slovenských Rómov v roku 1999 vyhostili belgické úrady hromadne aj skupinu kazašských utečencov, Ukrajincov a v blízkom čase by mali nasledovať Gruzínci.
Landaburu: Hrozbou pre rozšírenie je nedostatok podpory verejnosti
Brusel 22. marca (TASR) - Nedostatočná podpora verejnosti a chýbajúca diskusia v súčasných členských krajinách predstavujú najväčší problém pre proces rozšírenia Európskej únie (EÚ) o štáty strednej a východnej Európy. Myslí si to šéf Generálneho riaditeľstva Európskej komisie (EK) pre rozšírenie Eneko Landaburu.
"Všetky politické, sociálne a intelektuálne sily by sa mali mobilizovať," vyzval Landaburu v rozhovore pre španielsky denník El País.
Posledné prieskumy verejnej mienky v krajinách EÚ totiž ukazujú, že len 44 percent obyvateľov podporuje prijatie nových členov. Nesúhlas s rozšírením je najväčší vo Francúzsku, Nemecku a Rakúsku.
Landaburu sa domnieva, že odpor voči rozšíreniu treba pripísať najmä obavám verejnosti z masového prílivu lacnej pracovnej sily z nových členských štátov. Ľudia sa tiež boja, že prijatie bývalých postkomunistických krajín úniu oslabí.
"Musíme byť preto veľmi opatrní a nedovoliť kandidátskym krajinám také prechodné obdobia alebo výnimky, ktoré by oslabili naše politiky, najmä v oblasti vnútorného trhu," zdôraznil druhý muž rozšírenia v Bruseli.
Prístupové rokovania s kandidátmi bude podľa Landaburua "veľmi ťažké" ukončiť pred rokom 2002. Šéf generálneho riaditeľstva pre rozšírenie však pripustil, že až osem krajín by mohlo rokovania skončiť pred začiatkom roku 2003.
Zástupcovia krajín tzv. Gamingskej spolupráce sa stretnú v Budapešti
Budapešť 22. marca (TASR) - Výmena skúseností v súvislosti s fungovaním systému dobrovoľníkov-rezervistov v štátoch tzv. Gamingskej spolupráce bude v piatok v Budapešti predmetom rokovaní popredných predstaviteľov branných výborov parlamentov a zväzov dobrovoľníkov-rezervistov zainteresovaných krajín, vrátane SR.
V roku 1991 sa v rakúskom mestečku Gaming dohodli predstavitelia vtedajšieho Česko-Slovenska, Chorvátska, Maďarska a Slovinska so zástupcami Nemecka, Rakúska a Švajčiarska na spolupráci, cieľom ktorej bolo využiť v predmetnej oblasti skúsenosti trojky vyspelých štátov v bývalých krajinách socialistického tábora.
Hostia z ČR, Chorvátska, Slovinska a SR, ako aj Nemecka, Rakúska a Švajčiarska, ktorí pricestujú na dvojdňovú návštevu MR, sa v piatok v Budapešti stretnú s predsedom branného výboru maďarského parlamentu Zsoltom Lányim, predsedom výboru pre národnú bezpečnosť budapeštianskeho zákonodarného zboru Györgyom Keletim, ako aj zástupcom zahraničného výboru parlamentu Maďarskej republiky. Súčasťou ich programu bude aj návšteva rezortu obrany, kde ich námestník štátneho tajomníka József Bali bude informovať o transformácii ozbrojených síl krajiny a ďalších aktuálnych vojenských otázkach.
SR a Poľsko vytvoria spoločnú vojenskú jednotku pre mierové operácie NATO
Varšava 22. marca (TASR) - Varšava má naďalej rozhodujúci záujem pomôcť SR v prístupovom procese do NATO, vyhlásil dnes vo Varšave na stretnutí s ministrom obrany SR Jozefom Stankom jeho poľský rezortný partner Bronislaw Komorowski.
Podľa Stanka úspešné dvojročné pôsobenie Poľska v štruktúrach NATO zväčšuje priestor na prijatie do aliancie aj pre SR. V súlade s tým sa ministri dohodli, že Slovensko a Poľsko vytvoria spoločnú vojenskú jednotku, ktorá bude pripravená na činnosť v mierových operáciách a zároveň bude kompatibilná so štruktúrami NATO. Expertné skupiny pripravia návrh jej organizačnej výstavby ešte do tohtoročného májového rokovania ministrov obrany krajín Visegrádskej štvorky (V4) v Budapešti.
Stank zdôraznil, že práve spolupráca v rámci krajín V4 má pre SR strategický význam, preto má záujem na jej posilnení, a to nielen v politickej oblasti. Komornicki sa so Stankom zhodol v tom, že napr. spolupráca v oblasti obranného priemyslu bola doteraz na nízkej úrovni, no stále existuje perspektíva jej rozvoja. Poľský minister obrany v tejto súvislosti načrtol možnú spoluprácu pri modernizácii vojenských vrtuľníkov na normy NATO.
V Poľsku zavedený systém obranného plánovania a stabilitu finančných zdrojov pre rezort obrany, ktoré tvoria v súčasnosti 1,95 percenta hrubého domáceho produktu, Stank vysoko ocenil a vyzdvihol aj vysokú podporu poľskej verejnosti členstva ich krajiny v NATO, ktorá neklesla ani počas predvlaňajšieho zásahu aliancie v Kosove.
V popoludňajších hodinách Stanka prijme prezident Aleksander Kwasniewski, predseda vlády Jerzy Buzek. Stretne sa aj s predsedom výboru národnej obrany Sejmu Stanislavom Glowackým a štátnym tajomníkom MZV Andrzejom Ananiczom.
Informáciu TASR poskytlo Ministerstvo obrany SR.
Varga: Vandalské útoky na maďarské inštitúcie v SR majú zrejmú súvislosť
Budapešť/Košice 22. marca (TASR) - Generálny konzul Maďarskej republiky v SR György Varga dnes - so zdôraznením, že ide o jeho súkromný názor - pre maďarskú národnú agentúru MTI konštatoval, že považuje za pozoruhodné vyjadrenia ministra vnútra SR Ladislava Pittnera, "ktorý nehovorí o tom, že je potrebné zadržať páchateľov (vandalských útokov na maďarské inštitúcie v SR), ale akosi rezignovane sa domnieva, že do volieb sa, žiaľ, môže vyskytnúť aj viacero takýchto prípadov. Ako súkromná osoba to nepovažujem za akceptovateľný postoj".
Podľa diplomatovho názoru sa príslušné orgány v Košiciach usilujú prípady objasniť. "Doteraz sme iba predpokladali, že medzi zhanobením sochy Sándora Petöfiho v Bratislave, rozbitím okien na tamojších maďarských školách a protimaďarskými heslami na košickom Gymnáziu Sándora Máraiho môžu byť isté súvislosti, po najnovších udalostiach sú však tieto už zrejmé," vyhlásil Varga. Ako dodal, "je pravdepodobné, že to niekto z pozadia organizuje, a preto práve v danom momente, pretože slovensko-maďarské vzťahy v rámci Slovenskej republiky, ale aj medzi oboma štátmi majú stúpajúcu tendenciu. To sa niekomu nepáči."
Sídlo Generálneho konzulátu (GK) Maďarskej republiky na Hlavnej ulici v Košiciach postriekali v noci nadnes sprejom neznámi vandali, ktorí označili objekt hanlivými znakmi - prečiarknutým H v kruhu. Zlatým sprejom zastriekali páchatelia aj maďarský nápis na pamätnej tabuli, ktorú odhalili vlani 20. augusta pri príležitosti otvorenia konzulátu.
Podobné nápisy sa dnes ráno objavili aj na predajni Maďarskej knihy na Hlavnej ulici a na maďarskom divadle Thália. Ešte v pondelok sa našli aj na bráne Základnej školy a Gymnázia Sándora Máraiho s vyučovacím jazykom maďarským na Kuzmányho ulici.
Úmyselné poškodzovanie a hanobenie pamätníkov, vzdelávacích ustanovizní a škôl odsúdila v stredu Strana maďarskej koalície (SMK).
Maďarské demokratické fórum (MDF), najmenšia koaličná strana Maďarskej republiky, považuje tieto "provokácie" za "útoky proti maďarsko-slovenskému zmiereniu, za porušenie základnej medzištátnej zmluvy medzi oboma krajinami" a konštatuje, že sú v príkrom rozpore s európskych duchom a dobrými tradíciami spolunažívania oboch národov.
Fogaš: Robinsonová ocenila zmeny v Ústave SR
Ženeva 22. marca (TASR) - Podpredseda vlády SR pre legislatívu Ľubomír Fogaš absolvoval dnes vo švajčiarskej Ženeve bilaterálne rokovania s vysokou komisárkou OSN pre ľudské práva Mary Robinsonovou a na pôde Medzinárodnej organizácie pre migráciu (MOM) sa stretol s jej generálnym riaditeľom Brunsonom McKinleym.
Robinsonová ocenila aktivity SR v oblasti ľudských práv a vyzdvihla i národný program, ktorý súvisí s realizáciou boja proti rasizmu, intolerancii a antisemitizmu, uviedol Fogaš v rozhovore pre TASR. Zmeny v Ústave SR, ktoré jej Fogaš priblížil, Robinsonová vníma ako posilnenie právneho štátu a zabezpečenie ochrany základných ľudských práv. Ocenila predovšetkým tú časť zmien v ústave, ktorá hovorí o inštitúte ombudsmana. V tejto súvislosti Fogaš informoval, že v okamihu, keď SR bude mať hotový návrh zákona o verejnom ochrancovi ľudských práv, OSN poskytne expertov, ktorí by pripomienkovali novú legislatívnu normu.
Bilaterálne rokovania s McKinleym sa týkali záujmu MOM spolupracovať so SR na riešení problematiky migrácie v súlade s medzinárodným právom. Reč bola aj o odškodňovaní tých, ktorí boli počas druhej svetovej vojny zavlečení na nútené práce.
V kampani, ktorú MOM organizovala v rôznych štátoch, sa v SR podarilo získať mená vyše 160.000 potenciálnych žiadateľov, pričom bolo podaných už 1500 žiadostí. MOM je podľa Fogaša otvorená ďalšej spolupráci a v rámci svojej participácie na fonde pre obete nútených práv, ktorý vznikol v Nemecku, je ochotná prispieť k tomu, aby aj slovenská strana bola zahrnutá do projektu kompenzácií.
Osobitná pozornosť bola počas rokovania venovaná vízovej povinnosti občanov SR, hlavne vo vzťahu k Ukrajine. MOM podľa Fogaša "vidí pozitívum v tom, že SR toho roku vlastne liberalizovala vízový režim." Preto spolupráca s MOM môže byť veľmi prospešná predovšetkým v oblasti legislatívy, organizovania programov súvisiacich s migráciou a repatriáciou migrantov, dodal Fogaš.
Vicepremiér Fogaš vystúpil dnes v Ženeve na zasadnutí Komisie OSN pre ľudské práva s prejavom, v ktorom informoval medzinárodné fórum o prijatých a pripravovaných legislatívnych zmenách v slovenskom právnom poriadku, týkajúcich sa ochrany ľudských práv a slobôd.
Zdôraznil v ňom, že Slovensko sa cíti byť demokratickým a právnym štátom, ktorý sa hlási k ideálom dodržiavania ľudských práv, ako aj ich dôslednej právnej ochrane. Slovensko má podľa neho na zabezpečenie dodržiavania ľudských práv a základných slobôd ústavne etablované mechanizmy.
Fogaš uviedol, že v záujme posilnenia princípov právneho štátu prijal slovenský parlament 23. februára tohto roka novelu ústavy, ktorá okrem iného posilňuje princípy nezávislosti súdnej moci a zriaďuje inštitút verejného ochrancu práv - ombudsmana.
Pripomenul, že SR venuje osobitnú pozornosť uplatňovaniu práv osôb patriacich k národnostným menšinám s cieľom vytvárať právne a inštitucionálne podmienky na predchádzanie ich diskriminácie. S týmto cieľom podpísalo Slovensko vo februári tohto roku aj Európsku chartu regionálnych a menšinových jazykov Rady Európy, ako aj Rámcový dohovor na ochranu práv národnostných menšín.
V piatok sa Fogaš v Ženeve stretne s námestníkom ministra zahraničných vecí ČR. Ako je známe, ČR v Ženeve predkladala návrh rezolúcie o nedodržiavaní ľudských práv na Kube.