BRATISLAVA 18. októbra (SITA) - Injekčné striekačky a kondómy rozdáva v uliciach Bratislavy užívateľom drog a pracovníkom tzv. sexbiznisu už sedem rokov občianske združenie (OZ) Odyseus. Ako na dnešnej tlačovej besede povedal koordinátor projektu Chráň sa sám Peter Lazový, cieľom terénnych pracovníkov je dostať ich klientov na vlastné nohy, pomôcť im liečiť sa a začať nový život. Odyseus okrem sociálnej pomoci a poradenstva robí veľa aj pre zdravie injekčných užívateľov drog a pracovníkov sexbiznisu. Popri rozdávaní čistých a zbere použitých striekačiek a rozdávaní kondómov pracujú terénni pracovníci priamo v meste - v špeciálne upravenom aute robia bezplatné testovanie na protilátky syfilisu a hepatitídy typu C. Testy zaznamenali odozvu a väčšina klientov na ne chodí každý mesiac.
Okrem Bratislavy sa od roku 2003 rozšíril projekt aj do Púchova. Odyseus tam priviedla žiadosť miestnych narkomanov, ale aj prípad z roku 2001, keď sa nakazilo infekčnou žltačkou typu C 18 injekčných užívateľov drog. Podľa koordinátorky projektu Chráň sa sám v Púchove Sone Javorkovej takmer všetci z vtedy nakazených dnes už drogy neberú a sú v živote úspešní. Problémom je, že žltačka im nechala chronické zdravotné problémy, ktoré môžu dokonca ukončiť ich život predčasne. Ak by v čase, keď brali drogy, mali k dispozícií čisté striekačky, nestalo by sa to. V malom meste ako Púchov je drogová scéna skrytá, narkomani sa boja odhalenia a nekupujú si striekačky v lekárni. Na rozdiel od veľkých miest má väčšina z injekčných užívateľov drog v malom meste prácu, študuje a má kde bývať.
V Bratislave pracuje pre OZ Odyseus 12 terénnych pracovníkov. Počas pracovných dní poskytujú zdravotný materiál a poradenstvo svojim klientom v bratislavskom Starom Meste, Novom meste, vo Vrakuni, Vlčom Hrdle a v Podunajských Biskupiciach. V Púchove pracujú pre Odyseus dvaja ľudia. Svojim klientom tiež poskytujú služby sociálnej asistencie, napríklad ich sprevádzajú k lekárovi alebo počas vybavovania na úradoch. Podľa skúseností OZ Odyseus sú čísla o drogových závislostiach iné, ako tie, ktoré uvádzajú oficiálne štatistiky. Oficiálne údaje totiž vychádzajú z počtu liečených narkomanov, čo je len vrchol ľadovca. Odyseus tvrdí, že medzi užívateľmi stále vedie heroín, nasleduje pervitín alebo ich kombinácie. O skutočnosti tiež nevypovedá štatistika o chorých na HIV, tvrdí riaditeľka OZ Odyseus Katarína Jirešová. Testovanie na HIV považuje stále za málo dostupné.
Nízkoprahovým službám pre pracovníkov v sexbiznise a injekčných užívateľov drog sa na Slovensku venuje päť mimovládnych organizácií, ktoré pôsobia v ôsmich mestách.