BRATISLAVA 18. októbra (SITA) - Predávajúci pri podomovom a zásielkovom predaji budú musieť spotrebiteľov písomne upozorniť, že do siedmich pracovných dní od prevzatia zásielky alebo uzavretia zmluvy môžu tovar vrátiť bez uvedenia dôvodu. Táto zmena sa navrhuje v novele zákona z rezortu hospodárstva o podomovom a zásielkovom predaji. O novele dnes rokovala Legislatívna rada vlády (LRV) a po zapracovaní legislatívnych pripomienok ju odporučila vláde schváliť. Ako sa uvádza v odôvodnení, kupujúci mali nárok na vrátenie tovaru aj podľa súčasného znenia zákona. Predávajúci ale nemali povinnosť upozorniť na sedemdňovú lehotu a spotrebiteľov upozorňovali len na možnosť odstúpenia od zmluvy. V mnohých prípadoch nestihol zákazník vrátiť tovar v lehote a tak bol poškodený.
Predávajúci sú povinní do 15 dní od odstúpenia od zmluvy vrátiť zákazníkovi cenu zaplatenú za tovar alebo službu. Podľa predloženej novely pritom nebudú môcť zohľadňovať náklady, ktoré vynaložili na poskytnutie služby. Spotrebiteľ bude znášať len tie náklady, ktoré súvisia s vrátením tovaru. Predávajúci si totiž pojem "zohľadnenie nákladov" vysvetľovali rôzne a započítavali si do nákladov aj sumy, ktoré len okrajovo súviseli s ponukou tovaru, napríklad na zájazdoch s prezentáciou výrobkov. V praxi sa tak stávalo, že náklady boli vyššie ako samotná cena tovaru a hlavne spotrebiteľ vopred nevedel, aké náklady bude musieť pri odstúpení od zmluvy zaplatiť. Podľa príslušnej eurosmernice môže spotrebiteľ odstúpiť od zmluvy v spomínanej lehote bez uvedenia dôvodu a bez penalizácie. Novela priznáva Slovenskej obchodnej inšpekcii právo kontrolovať dodržiavanie zákona v celom rozsahu, doteraz mohla kontrovať dodržiavanie len časti paragrafov.
Legislatívci mali na programe aj dva opozičné poslanecké návrhy na skrátenie volebného obdobia. Blažena Novajsková z tlačového odboru ministerstva spravodlivosti agentúru SITA informovala, že legislatívne pripomienky k návrhom členovia LRV neuplatnili. Ako poradný odborný orgán vlády LRV neprijala stanovisko, ktorým by odporúčala vláde zaujatie stanoviska, keďže pri týchto normách ide o politické otázky, dodala Novajovská.