Bratislava 18. októbra (TASR) - Za skvelú správu pre Slovensko považuje minister spravodlivosti Daniel Lipšic tohtoročný historicky najlepší index vnímania korupcie. Slovensko si oproti minulému roku polepšilo o tri desatiny na celkových 4,3 bodu a umiestnilo sa tak na 47. mieste zo 159 hodnotených krajín.
"Rozhodne nemôžeme byť spokojní, ale je to najväčší pokrok za posledné roky a zdá sa, že konkrétne protikorupčné kroky, ktoré sme urobili, začínajú prinášať efekt. Zďaleka nie sme na konci cesty," skonštatoval minister.
Lipšic za dôležité považuje schválenie trestných rekodifikácií, zavedenie inštitútu agenta a korunného svedka. "Ukazuje sa, že ide o kľúčové inštitúty, ktoré sa využívajú pre efektívnejšie odhaľovanie korupcie," spresnil. Podľa Lipšica je dôležité nielen prijať adekvátne legislatívne kroky, ale ich aj realizovať. "Často sa argumentuje, že by sme sa nemali sústreďovať len na represiu, ale aj na prevenciu. Sčasti s tým súhlasím, no korupcia je ako rakovina. A keď rakovina prepukne, tak už prevencia nepomôže a pomáha iba radikálna liečba a v tomto prípade radikálna represia. A na tej úrovni represie bude slúžiť a slúži špeciálna prokuratúra a špeciálny súd," dodal Lipšic.
Z krajín Vyšehradskej štvorky má rovnaký index aj Česká republika. Maďarsko si dlhodobo drží stabilný index, ktorý v tomto roku dosiahol 5 bodov. Najhoršie vnímanie korupcie má Poľsko (3,4 bodu).
Zo 159 hodnotených krajín získal najvyšší index vnímania korupcie Island (9,7). Za ním nasledujú Fínsko a Nový Zéland (po 9,6) a Dánsko (9,5). Na opačnej strane rebríčka sa umiestnili Bangladéš a Čad (po 1,7). Viac ako dve tretiny spomedzi monitorovaných krajín nedosiahli viac ako päťbodovú hranicu.
Index vnímania korupcie určuje poradie krajín z hľadiska miery, do akej je vnímaná prítomnosť korupcie v súvislosti s verejnými činiteľmi a politikmi.