Bratislava 18. októbra (TASR) - Rozdeliť slovenské vysoké školy (VŠ) na výskumné univerzity, univerzity a odborné vysoké školy potrvá pravdepodobne ešte niekoľko rokov.
"Bude to možné po komplexnej akreditácii VŠ. Samozrejme nemôžem hovoriť za Akreditačnú komisiu, ktorej to bude úlohou, ale odhadujem to tak na tri roky," povedal pre TASR predseda Rady vysokých škôl Libor Vozár.
V súčasnosti má totiž v názve slovo univerzita 17 z 20 verejných VŠ bez ohľadu na počet študentov doktorandského štúdia a výkony vo vede a výskume. Práve tieto oblasti sú finančne náročnejšie, než výučba bakalárov a magistrov. Preto budú v budúcnosti výskumné univerzity podľa ministra školstva Martina Fronca dostávať viac peňazí z rozpočtu ministerstva školstva (MŠ).
RVŠ má po dnešnom rokovaní k navrhovanej metodike, ako školy začleniť do jednotlivých kategórií, niekoľko pripomienok. Počet doktorandov a úspešnosť pri získavaní vedeckých grantov by sa mala prepočítať na počet zamestnancov. "Je logické, že veľká vysoká škola bude mať v absolútnych číslach viac doktorandov a získa viac peňazí, ako malá. To ale neznamená, že je automaticky kvalitnejšia," povedal Vozár. RVŠ taktiež požaduje, aby sa do celkového výkonu VŠ započítali aj výsledky učiteľov, ktorí nepracujú na danej VŠ na plný úväzok. Význam to má napríklad pre umelecké školy, na ktorých učí veľa externistov.
Predstavitelia VŠ sú aj za miernejšie kritériá v počtoch študentov magisterského a doktorandského štúdia v pomere k bakalárom. Rovnako chcú, aby sa pravidlá akreditácie prediskutovali so širšou verejnosťou, a aby sa sprístupnila aj záverečná správa Akreditačnej komisie.
Minister Fronc považuje komplexnú akreditáciu spolu s inštitucionálnou evalváciou - hodnotením za kroky ku kvalite vysokých škôl. Prvé porovnanie kvality by však mala priniesť mimovládna Akademická ratingová a rankingová agentúra na prelome novembra a decembra.