BRATISLAVA 19. októbra (SITA) - Ministerstvo vnútra chce vytvoriť špeciálne skupiny leteckého hasenia požiarov v ťažko dostupných horských oblastiach. Uvádza sa to v Správe o príčinách a dopadoch lesných požiarov, ktorou sa bude dnes zaoberať vláda. Túto Národnú jednotku leteckého hasenia by malo tvoriť 63 hasičov a vrtuľníky ministerstva vnútra s posádkou, pôsobiť by mala začať v januári 2006. Podľa návrhu budú hasiči rozdelení do troch skupín, ktoré budú rozmiestnené tak, aby bolo možné ich operatívne nasadenie s využitím leteckej techniky na ktoromkoľvek mieste Slovenska. Pre spojenie s vrtuľníkmi a lietadlami a pre zoskoky do ohrozeného terénu by mali byť hasiči vybavení rádiostanicami a prístrojmi na presné určovanie polohy. Na dohášanie ohnísk by mali mať skupiny k dispozícii ľahkú prenosnú techniku, prenosné nádrže a malé čerpadlá. Podľa materiálu za deväť mesiacov tohto roka vzniklo na Slovensku 253 požiarov lesných porastov, pri ktorých vznikla škoda za takmer 48 miliónov korún.
Vláda sa bude zaoberať aj správou o situácii v regiónoch postihnutých povodňami, o škodách a prijatých opatreniach. Podľa tohto materiálu povodne v tomto roku spôsobili škody za 872,4 mil. Sk. Škody spôsobené minuloročnými povodňami, ktoré ešte neboli uhradené, sú podľa materiálu vo výške 294,6 mil. Sk. Rezort životného prostredia žiada, aby vláda ešte tento rok uvoľnila zo štátneho rozpočtu 750,7 mil. Sk na riešenie následkov povodní v rokoch 2004-2005. Rezort zároveň upozorňuje, že ak sa nevyrieši oprávnená požiadavka financovať povodňové škody na majetku štátu zo štátnych prostriedkov, nie je možné zabezpečiť komplexnú protipovodňovú ochranu.
Slovenské vysoké školy boli pri akreditovaní svojich študijných programov úspešné na 83,8 percenta. Uvádza sa to v správe o činnosti Akreditačnej komisie za obdobie od 1. septembra 2002 do 8. apríla 2005, ktorá je tiež na programe vlády. Podľa materiálu doterajší priebeh pribúdania nových vysokých škôl nemožno považovať za optimálny. Komisia kritizuje, že návrhy na vznik škôl sa orientujú na niekoľko málo špeciálnych odborov ekonomického zamerania a zatiaľ neprispievajú k rozšíreniu ponuky vysokoškolského vzdelávania v celom jeho spektre. V materiáli sa ďalej uvádza, že na Slovensku nie je jediná univerzita, na ktorej by študoval významný podiel zahraničných študentov (napríklad viac ako 10 percent) vo väčšine alebo aspoň vo viacerých študijných odboroch.
Vláda sa bude zaoberať aj návrhom na vymenovanie členov predsedníctva Agentúry na podporu výskumu a vývoja. Z personálnych otázok sa bude vláda zaoberať aj návrhom na personálne zmeny v Rade vlády pre verejnú správu, ktorá je poradný a koordinačný orgán vlády v otázkach výstavby organizačných štruktúr, pôsobnosti a racionálnej funkčnosti orgánov verejnej správy. Kabinet by mal prerokovať tiež informáciu o nominácii riadnych členov a náhradníkov slovenskej delegácie do Výboru regiónov Európskej únie.