BRATISLAVA 19. októbra (SITA) - Podľa ministerstva zdravotníctva v súčasnosti existujú dva centrálne registrované virostatické lieky, ktoré laici vnímajú ako lieky so zázračným účinkom. Farmaceuti, epidemiológovia a lekári vo svete a v Európskej únii však nemajú jednotný názor na ich účinnosť v prípade vtáčej chrípky. "Niet totiž dostatok relevantných medicínskych dôkazov o tom, že sú v každom prípade účinné," uviedlo ministerstvo zdravotníctva. V nákupe týchto antivirotík preto nepostupujú všetky štáty rovnako, ale zvažujú rôzne alternatívy. Slovensko tieto antivirotiká nekúpilo. Ako sa uvádza vo vyhlásení ministerstva zdravotníctva, virostatiká majú dokázaný preventívny a terapeutický účinok iba pri infekcii ľudskou chrípkou, zmierňujú jej klinické príznaky, skracujú priebeh ochorenia a zabraňujú šíreniu ľudskej chrípky.
Po výskyte vtáčej chrípky najmä v Ázii sa podľa ministerstva rozšírila v Európe i na Slovensku rozsiahla mediálna kampaň o možnom vzniku chrípkovej pandémie. "Mnohé informácie sa z neznalosti či zámerne skreslili do podoby katastrofických scenárov a vízií s cieľom vyvolať u čitateľov a divákov pocit strachu a neistoty," skonštatovalo ministerstvo. Nepovažuje šírenie takýchto negatívnych správ za užitočné ani opodstatnené. "Riziko nepodceňujeme, ale staviame sa k nemu racionálne. Považujeme za správne vecne, pravdivo a objektívne informovať verejnosť o dostupných liekoch, ich účinkoch a najmä o možnostiach prevencie," dodalo.
Vakcínu proti vtáčej chrípke vyvíjajú vedci v USA, Číne, Maďarsku, Kanade, Austrálii, Holandsku a v Japonsku. Svetová zdravotnícka organizácia má v súčinnosti s členskými štátmi pripravený postup na identifikáciu vírusu vtáčej chrípky v prípade prenosu vírusu z človeka na človeka a na zabezpečenie priemyselnej výroby účinnej a bezpečnej očkovacej látky.
Podľa ministerstva zdravotníctva je najúčinnejším spôsobom prevencie očkovanie proti vírusu ľudskej chrípky. Slovensko zabezpečilo na túto sezónu 610-tisíc dávok a ďalšie sú v rezerve. V SR sú registrované štyri očkovacie látky proti ľudskej chrípke a tie budú s účinnosťou od 21. októbra 2005 plne hradené z verejného zdravotného poistenia a sú oslobodené od dvadsaťkorunového poplatku za recept.