Prešov 18. februára (TASR) - Súčasné nejasnosti okolo ďalšej budúcnosti nebankových nelicencovaných spoločností B. M. G. Invest a Horizont Slovakia uškodia terajšej vládnej koalícii v nastávajúcich parlamentných voľbách, a to aj za situácie, keď s tým nemá nič spoločné.
Konštatoval to na dnešnom stretnutí s novinármi v Prešove poslanec Národnej rady (NR) SR za Slovenskú demokratickú koalíciu a podpredseda Demokratickej strany (DS) Jozef Kužma. Dodal, že to, čo sa v tejto súvislosti usilovala pripísať na konto vicepremiérovi Ivanovi Miklošovi pri jeho odvolávaní z funkcie parlamentná opozícia nebolo vôbec pravdivé.
Pri tejto príležitosti zverejnil na základe viacerých informačných zdrojov, hlavne Asociácie správcovských spoločností, že zo súčasných aktívnych 13 nebankových nelicencovaných spoločností na slovenskom trhu vzniklo osem pred rokom 1998, ostatných päť za tejto vládnej koalície. Z ďalších nebankových nelicencovaných spoločností, o ktorých nie sú dostatočné informácie, je sedem so vznikom pred uvedeným rokom a dve po ňom.
Podľa poslanca krach oboch uvedených košických spoločností je výsledkom aj uplatnenia v roku 2001 slovenským parlamentom prijatého nového zákona o cenných papieroch a investičných službách. Mal byť prijatý skôr, a to jediné vyčíta vládnej koalícii.
J. Kužma si myslí, že kameňom úrazu celej kauzy bola skutočnosť, že najviac reklamy spoločnosti dávali do médií, a preto médiá nekriticky informovali o ich aktivitách. Konštatoval, že B. M. G. Invest a Horizont vynaložili 85 miliónov Sk na reklamu v roku 2001 (do televíznej 65 miliónov Sk), za rok 2000 spolu 30,8 milióna Sk a za rok 1999 61 milióna Sk. Informoval, že ho navštevuje mnoho ich klientov s otázkou, či môže štát vyplatiť vklady namiesto spoločností. Odpovedá im, že podľa súčasnej legislatívy to nie je možné. J. Kužma si na druhej strane uvedomuje, že úročenie vkladov v bankách je neatraktívne pre mnohých vkladateľov, a preto aj takto riskujú. Jednou z nových nádejí pre dlhodobé investície, najmä dôchodcov, je podľa neho rozhýbať penzijné fondy. Tie sú totiž vo vyspelých európskych krajinách štandardnou formou investovania.
*jj rč
NNNN NNNN