Bratislava 18. februára (TASR) - Slovensko musí urýchliť a skoordinovať proces prijímania legislatívy, ktorá je prioritná z hľadiska ukončenia prístupových rokovaní s Európskou úniou (EÚ) v tomto roku.
Vyplynulo to z dnešného stretnutia vicepremiérky pre európsku integráciu Márie Kadlečíkovej, hlavného vyjednávača s EÚ Jána Figeľa, predsedu Výboru NR SR pre európsku integráciu Františka Šebeja a zástupcov parlamentných politických strán.
Kadlečíková po rokovaní pred novinármi konštatovala reálnosť vytýčeného scenára plnenia prípravy SR pre úspešné uzatváranie rokovacích kapitol s EÚ. Vláda i NR SR musia zintenzívniť prácu, pričom je potrebný aj koordinovaný postup medzi nimi. Informovala, že v roku 2002 je potrebné prijať 53 prioritných zákonov, z ktorých 41 by mala schváliť Národná rada SR ešte v tomto volebnom období. Za minulý rok pritom nebolo zo strany vlády schválených 14 prioritných zákonov. V súčasnosti sa najviac meškajúce úlohy v rámci integrácie týkajú rezortov životného prostredia, pôdohospodárstva a financií.
Podľa Kadlečíkovej majú mať zákony dôležité pre európsku integráciu v parlamente prednosť pred ostatnými a potrebný je aj dohľad, aby poslanecké návrhy nenarúšali ich kompatibilnosť s európskym právom. Vicepremiérka bude preto o tejto otázke rokovať v najbližších dňoch s predsedom NR SR Jozefom Migašom. V súvislosti s poslednými rozpormi medzi koaličnými stranami uviedla, že nepomáhajú plneniu prioritných úloh. "Vidíme tu určité spomaľovanie práce," konštatovala. Vláda je však podľa nej v prípade potreby pripravená aj na mimoriadne zasadania. Vládny kabinet si totiž na tento rok v rámci prístupového procesu do EÚ vytýčil celkovo 236 úloh.
Predseda Výboru NR SR pre európsku integráciu František Šebej vyjadril istú obavu, keďže mnohé návrhy zákonov vláda do parlamentu ešte nepredložila, prípadne o nich ani nerokovala. Pritom návrhy, ktoré vláda nepredloží do parlamentu do konca apríla, nemajú podľa jeho slov veľkú nádej, aby boli schválené v tomto volebnom období. Vzhľadom na koaličné spory konštatoval, že pre niektorých členov vlády sú otázky ako privatizácia Slovenského plynárenského priemyslu prednejšie, ako úlohy ich rezortov. "Tým ľuďom je zjavne náš vstup do EÚ ľahostajný," povedal.
Dosiaľ úspešnú prístupovú stratégiu SR je podľa hlavného vyjednávača s EÚ Jána Figeľa nutné zavŕšiť pri záverečných najťažších rokovaniach s úniou, aby Slovensko potvrdilo reálnu šancu uzavrieť negociácie do konca tohto roku. Konštatoval, že k prioritám SR patrí ekonomická a sociálna reforma, pozdvihnutie regiónov, naštartovanie regionálneho rozvoja a politická stabilita.