BRATISLAVA 20. októbra (SITA) - Rok a pol po vstupe do Európskej únie sa ukázalo, že Slovensko nie je len konzumentom, ale aj spolutvorcom politík EÚ. Konštatoval to premiér Mikuláš Dzurinda pri predložení súhrnnej správy o prvom roku členstva SR v EÚ pred parlamentným výborom pre európske záležitosti. Svedčí o tom podľa neho aj prínos Slovenska pri otvorení prístupových rokovaní s Chorvátskom či program Minerva, ktorý vychádza z Lisabonskej stratégie. Dzurinda pripomenul, že pred vstupom do EÚ boli na Slovensku dva tábory - optimisti a skeptici. Je rád, že súčasná situácia dáva za pravdu optimistom. Najbližšími cieľmi sú pre premiéra dohoda o finančnej perspektíve EÚ na obdobie 2007 až 2013, realizácia programu Minerva, zavedenie spoločnej meny euro a začlenenie SR do Schengenského priestoru.
Minister zahraničných vecí Eduard Kukan vyzdvihol dobrú spoluprácu medzi ministerstvami, vládou, parlamentom i výborom pre európske záležitosti pri zastupovaní a rokovaní na úrovni EÚ. "Pred každou radou sme sa dohodli a ministri skutočne zastupovali záujmy Slovenska," poznamenal Kukan. Súhlasil s ním aj predseda výboru Tibor Mikuš, podľa ktorého sa nenaplnili očakávania, že výbor pre európske záležitosti bude kolbišťom konfliktov medzi opozíciou a koalíciou.
Jozef Heriban pripomenul, že Slovensko zatiaľ obsadilo len 121 z 279 voľných miest v Európskej komisii (EK), na ktoré máme nárok. Nie je mu jasné, či na Slovensku nie je možné nájsť dostatočne odborných a jazykovo zdatných ľudí. Kukan avizoval, že ministerstvo zahraničných vecí pripravuje školenie pre adeptov. Verí, že do roku 2010 Slovensko pozície
Tibor Mikuš vidí rezervy Slovenska vo vypracovávaní národohospodárskych stratégií. "Mali by byť previazané s regiónmi a s výhľadom aspoň na dve volebné obdobia," tvrdí. Pri ich schvaľovaní by sa tak musela dosiahnuť širšia dohoda aj s opozíciou. Podľa neho sa treba venovať rozvoju infraštruktúry a energetiky, napríklad spoluprácou s Ruskou federáciou. Dzurinda podotkol, že práve súčasná situácia s ropou na svetovom trhu by mohla otvoriť diskusiu v EÚ o podpore výskumu alternatívnych zdrojov.
Po prerokovaní správy odporučil výbor Národnej rade (NR) SR vziať správu na vedomie.