Paríž 20. októbra (TASR) - Najväčšie záruky reálnej a trvalej slobody tlače podobne ako vlani poskytujú krajiny na severe Európy: Dánsko, Fínsko, Írsko, Island, Nórsko a Holandsko.
Vyplýva to zo správy organizácie Reportéri bez hraníc (RSF), ktorú zverejnili dnes v Paríži. Slovensko v nej obsadilo ôsme miesto a od spomínanej šestice štátov ho delí siedme Švajčiarsko. Na deviatej priečke sa umiestnilo Česko spolu so Slovinskom.
Správa RSF však upozorňuje, že európske krajiny síce patria medzi najlepšie umiestnené, ale v rámci EÚ sa vytvárajú rozdiely. Poľsko na 53. mieste napr. toho roku stratilo viac ako 20 bodov pre odsúdenie novinára na vysokú pokutu za slovný útok voči pápežovi, čo je v tejto prevažne katolíckej krajine tabu.
RSF sa zmieňuje aj o investigatívnom novinárovi z poľského satirického týždenníka Nie, ktorému hrozí trest od troch mesiacov do piatich rokov odňatia slobody, pretože odmietol uviesť zdroj svojich informácií. Pevný disk jeho počítača polícia zhabala, čím novinára de facto zbavila jeho pracovného nástroja.
Štyridsiatu pozíciu Španielska správa RSF zdôvodňuje hrozbami, ktorými separatistická organizácia Baskicko a jeho sloboda obmedzuje prácu novinárov.
Taliansko skončilo na 42. mieste v dôsledku domovej prehliadky v sídle denníka Corriere della Sera v máji toho roku, ktorá nasledovala po zverejnení článku o používaní pištolí typu Beretta v Iraku. Táto kauza je ďalším dôkazom porušovania práva novinára tajiť zdroj svojich informácií.
Umiestnenie Veľkej Británie na 24. mieste je spojené so situáciou v Severnom Írsku, kde sú novinári naďalej vystavení hrozbám zo strany polovojenských organizácií.
Krajiny uchádzajúce sa o členstvo v EÚ zaznamenali priemerné umiestnenie. Napriek vyvinutému úsiliu o skutočnej slobode tlače zatiaľ nemožno hovoriť v Bulharsku (48. miesto), Chorvátsku (56.) ani v Rumunsku (70). Naopak, prijatie nového trestného zákonníka v Turecku - mimochodom novinármi veľmi kritizovaného - tejto krajine pomohlo umiestniť sa na 98. mieste, čím sa posunula o 15 priečok - čo by sa dalo interpretovať ako podstatné zníženie počtu prípadov porušenia slobody tlače.
Viac na: http://www.rsf.org