"Naším cieľom je zabrániť akýmkoľvek návrhom na odstrely divoko žijúceho vtáctva," povedal pre SITA Marek Brinzík zo Spoločnosti pre ochranu vtáctva na Slovensku (SOVS). K takýmto odstrelom na Slovensku zatiaľ nedochádza, no ochranári sa obávajú najmä vyjadrení z ministerstva pôdohospodárstva, ktoré podľa nich o likvidácii vtákov uvažuje. V súčasnosti sa v rámci poľovačiek uskutočňujú monitorovacie odstrely kačíc, proti ktorým SOVS nenamieta.
Ako uviedol Brinzík, neexistuje relevantné zdôvodnenie, aby sa voľne žijúce vtáky pre riziko vtáčej chrípky strieľali. "Ani to nie je technicky možné," dodal. Ak by sa predsa len začalo s odstrelom vtáctva, mohlo by to prispieť k väčšiemu šíreniu nákazy. Ako konštatoval Brinzík, vystresované vtáky sa ešte viac rozpŕchnu do širšieho okolia, infikované jedince, ktoré prežijú, sa budú šíriť do nových oblastí a zdravé vtáky sa následkom stresovania stanú oveľa náchylnejšími na infikovanie. Najlepšie by preto podľa Brinzíka bolo, ak by sa zabezpečilo pokojné migrovanie a prezimovanie vtákov.
SOVS spolupracuje na monitoringu migrujúcich vtákov so Štátnou veterinárnou a potravinovou správou. Vtáčia chrípka H5N1 v Európe sa vyskytla pozdĺž dôležitých migračných trás vodného vtáctva, a to v období jesennej migrácie, upozorňuje SOVS. Ako dodal Brinzík, hoci sa dosiaľ nepodarilo získať konkrétny dôkaz o tom, že migrujúce vtáctvo prenieslo nákazu medzi krajinami alebo regiónmi, túto možnosť nemôžeme vylúčiť.
SOVS je členom celosvetovej organizácie BirdLife International, ktorá rozbehla podobné aktivity v celej Európe. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), Medzinárodná organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) a Medzinárodný epizootický úrad (OIE) súhlasia s tým, že regulácia vtáčej chrípky prostredníctvom likvidácie voľne žijúceho vtáctva nie je prijateľná a nemalo by sa k nej pristúpiť.