STARÁ LESNÁ 22. októbra (SITA) – Zamračená obloha zmarila plány pracovníkov Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied v Starej Lesnej, ktorí mali pre verejnosť pripravenú Noc otvorených dverí. "Hlavným účelom Noci malo byť pozorovanie meteorov – Orionidov. Ukázali by sme im nejaké súhvezdia,“ uviedol pre agentúru SITA riaditeľ AÚ SAV Ján Svoreň. Nebo však zostalo v noci z piatka na sobotu zatiahnuté, čo pravdepodobne odradilo aj mnohých záujemcov. Napriek nevhodným podmienkam na vonkajšie pozorovanie, do Astronomického ústavu zavítalo niekoľko ľudí, pre ktorých mali astronómovia pripravené prednášky o astronomickom ústave, planétkach v Slnečnej sústave, ľadovom svete komét a o padajúcich hviezdach.
Meteorický roj Orioníd sa vyznačuje veľmi jasnými meteormi. Orionidy patria k Halleyho kométe. Výhodou je, že Orionidy môžeme pozorovať každoročne v poslednej dekáde októbra až začiatkom novembra. V noci z 21. na 22. októbra prechádza Zem najhustejšou časťou roja. Meteory narážajú na zemskú atmosféru rýchlosťou niekoľko desiatok kilometrov za sekundu, a aj vďaka tomu čiastočka veľká ako špendlíková hlavička pri veľkej rýchlosti tak zažiari, že ľudia hovoria - "padla hviezda", a pritom je to len prachové zrniečko, uviedol J. Svoreň. Ak by bolo ideálne počasie, pozorovatelia by mohli vidieť 40 až 60 "padajúcich hviezd“ za hodinu.
Noc otvorených dverí v Astronomickom ústave SAV pripravili v rámci Európskeho týždňa vedy. "Keďže sme noční vtáci, povedali sme si, že skúsime Noc otvorených dverí, aj keď je to trochu zložité, ale žiaľ počasie nespolupracuje,“ dodal J. Svoreň. Pozorovanie Orionidov pre verejnosť chcú astronómovia v Starej Lesnej na budúci rok zopakovať.