Bratislava 23. októbra (TASR) - Pondelok 24. októbra je dňom Organizácie spojených národov. V tento deň pred 60 rokmi vznikla OSN potom, čo jej chartu ratifikovali piati stáli členovia Bezpečnostnej rady a väčšina signatárov.
V základnom dokumente OSN sú vytýčené jej zásady a ciele. Tvorcovia Charty v čase vzniku OSN nepredpokladali obdobie studenej vojny, nové globálne hrozby (terorizmus, šírenie zbraní hromadného ničenia), či masívne porušovanie ľudských práv. Napriek tomu slúži Charta OSN svojim účelom už celých 60 rokov a počas tohto obdobia sa viackrát preverila jej efektívnosť.
Tento rok však možno charakterizovať aj ako rok boja o reformu OSN. Summit OSN v septembri 2005 vytvoril prijatím záverečného dokumentu základ pre reformu a dôslednejšie napĺňanie cieľov OSN v oblasti rozvoja, bezpečnosti, ľudských práv a manažmentu organizácie. K hlasom volajúcim po rozsiahlej reforme a väčšej efektívnosti OSN sa pripojila aj Slovenská republika. Prezident SR Ivan Gašparovič vo svojom prejave povedal, že OSN nemôže zostať iba diskusným fórom, ktoré zlyháva pri hľadaní funkčných riešení. OSN a jej inštitúcie podľa neho znovu získajú prestíž a dôveryhodnosť len v prípade, ak budú schopné prijímať operatívne rozhodnutia na riešenie akútnych problémov dneška. Súčasné obdobie je preto kľúčové z hľadiska realizácie reformných krokov a ďalšieho smerovania OSN.
Slovenskú republiku prijali za člena OSN 19. januára 1993. Význam OSN z pohľadu zahraničnopolitických aktivít SR narástol najmä po zvolení Slovenskej republiky za nestáleho člena Bezpečnostnej rady OSN na roky 2006-2007. Členstvo v Bezpečnostnej rade OSN patrí medzi najvýznamnejšie a najprestížnejšie posty v rámci multilaterálnej diplomacie. "Kvalitný výkon členstva v Bezpečnostnej rade OSN predstavuje jedinečnú príležitosť predstaviť Slovensko ako vyspelú krajinu schopnú prevziať na seba príslušný diel zodpovednosti v kľúčových otázkach globálnej politiky," píše sa v stanovisku ministerstva zahraničia pre TASR.
Najviditeľnejšou súčasťou aktivít OSN ostávajú vzhľadom na časté regionálne konflikty a nezhody mierové operácie. Od roku 1945 vyslala do jednotlivých regiónov sveta viac ako 50 mierových a pozorovateľských misií a pripisuje sa jej zásluha, že v 172 prípadoch dosiahla mierové riešenie regionálnych konfliktov.
Aktivity OSN sa však neobmedzujú len na oblasť mieru a bezpečnosti. OSN a jej 21 špecializovaných organizácií sa angažuje v práci, ktorá sa týka najrozmanitejších sfér ľudského života. Organizácia podporuje na celom svete rozvoj demokracie a dodržiavanie ľudských práv, angažuje sa v oblasti ochrany životného prostredia, podporuje tiež právo na sebaurčenie a nezávislosť bývalých kolónií a poskytuje humanitárnu pomoc obetiam ozbrojených konfliktov. Angažuje sa aj pri obmedzovaní následkov prírodných katastrof a poskytuje potravinovú pomoc ich obetiam. Pomáha tiež zmierňovať následky chronického hladu a chudoby na vidieku a uskutočňuje programy očkovania v rozvojových krajinách a v neposlednom rade sa snaží obmedzovať aj nelegálny obchod s drogami. Dovedna prijala OSN vo svojej histórii viac než 300 rôznych medzinárodných zmlúv.