Bratislava 23. októbra (TASR) - Katolíci v celom svete dnes slávia Misijnú nedeľu, počas ktorej sa modlia a prosia za misie a misionárov. Súčasne si pripomínajú 79. výročie ustanovenia Misijnej nedele a Svetového dňa misií. Dnes sa zároveň končí Rok Eucharistie, ktorý sa začal v októbri minulého roka.
Misijná nedeľa a Svetový deň misií je tentoraz zasvätený Eucharistii. Význam Oltárnej Sviatosti zdôrazňuje aj posolstvo s názvom - Misia: chlieb lámaný za život sveta, ktoré k tohtoročnej Misijnej nedeli, Svetovému dňu misií vydal ešte predchádzajúci pápež Ján Pavol II. vo februári 2005. Vyzdvihuje naliehavú nutnosť účasti na evanjelizačnej misii, do ktorej sú zapojené miestne spoločenstvá a mnohé cirkevné spoločnosti, osobitne Pápežské misijné diela (PMD) a misijné inštitúty. Poukazuje na potrebu modlitby a obety, ale aj konkrétnej materiálnej pomoci misiám.
Slováci sa odpradávna venujú misijnej činnosti. Základ misií položili na našom území Cyril a Metod, ktorí pripravili ďalších misionárov - príkladom je svätý Gorazd. V novodobých dejinách nastal znovu rozkvet misijného hnutia v 19. storočí. Rozsiahlu misijnú činnosť vykonávali slovenskí vysťahovalci v zahraničí najmä v USA. V rokoch 1890 - 1960 Slováci v USA postavili 268 kostolov a farností. V roku 1940 malo Slovensko vyše 240 misionárov činných v zámorských misiách.
Obnovu činnosti Pápežských misijných diel na Slovensku inicioval v roku 1990 vtedajší prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov kardinál Jozef Tomko. V súčasnosti pôsobí v zahraničí okolo 200 misionárov zo Slovenska - sú najmä v afrických krajinách a v Južnej Amerike. Mnohí poskytujú pomoc katolíckej cirkvi v Rusku.