"Zrazu po roku 1989 zisťujeme, že sú ľudia, ktorí zarábajú 16 tisíc korún a majú stámiliónové majetky. Mali by sme mať právo spýtať sa ich, odkiaľ na to vzali," skonštatoval dnes v relácii televízie JOJ Sedmička. Podľa Fica teraz vyhrali zbohatlíci.
Podpredseda KDH a minister vnútra Vladimír Palko potvrdil, že polícia eviduje desiatky podaní v súvislosti so zákonom o preukazovaní pôvodu majetku. Vyskytol sa medzi nimi aj podnet na nehnuteľnosť expremiéra Vladimíra Mečiara - vilu Elektra. "V tejto chvíli však musia byť podané podnety pozastavené," podotkol Palko.
Ústavný súd SR pozastavil 6. októbra účinnosť zákona, ktorý vstúpil do platnosti iba 1. septembra. Plénum ÚS o tom rozhodlo na základe návrhu dvoch skupín poslancov Národnej rady SR, ktorí spochybňovali ústavnosť zákona. Návrhy spracovali predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR Ján Drgonec a poslankyňa ĽS-HZDS Katarína Tóthová.
Strategický materiál Svetovej banky Komunikácia o reformách, ktorý má vláde slúžiť na obhajovanie reforiem, považuje Fico za hrubé zasahovanie banky do vnútorných záležitostí štátu. Vláda podľa jeho slov na tento projekt schválila približne tri milióny korún.
Fico poukázal na to, že vláda reformnými krokmi v oblasti daní vybrala od ľudí viac prostriedkov. "Smer chce po prípadnom vstupe do vlády vykonať zásadné opravy reforiem tak, aby boli prospešné pre ľudí," dodal.
Palko odmieta, že vláda robí reformy pre bohatých. "Vláda keď robí reformy, mala by investovať aj do ich vysvetľovania. Je to legitímna vec," zdôraznil. O projekte Svetovej banky "počul, no nejako významne ho nezaujal, pretože ministerstvo vnútra v ňom nebolo zahrnuté". Minister nemá nič proti tomu, aby si rezorty dolaďovali reformy, keď to potrebujú. Rezort vnútra musí dotiahnuť vstup SR do Schengenského priestoru, dodal.