RIMAVSKÁ SOBOTA 24. októbra (SITA) – Uskutočnenie projektov na podporu zamestnanosti, schválených Fondom sociálneho rozvoja (FSR) v roku 2004, je vážne ohrozené. Tvrdia to predstavitelia mimovládnych organizácií z Rimavskej Soboty a Poltára. FSR podľa nich na základe rozhodnutia Ministerstva financií (MF) SR rozhodol o zmene financovania projektov. Zrušil už začatý systém financovania prostredníctvom zálohových platieb a nariadil financovanie formou refundácie, teda spätného preplatenia nákladov na projekt. „V tejto dobe sme sa ocitli v situácii, keď nie sme schopní ďalej pokračovať v realizácii projektov. Zásadne nám boli zmenené podmienky platných uzavretých zmlúv o poskytovaní grantov, pretože žiadne občianske združenie nedisponuje takými finančnými prostriedkami, aby mohlo dotovať svoje projekty,“ povedal pre agentúru SITA Štefan Hajdú, koordinátor projektu Partnerstva sociálnej inklúzie (PSI) v regióne Rimavská Sobota. Koordinátorka PSI za okres Poltár Zuzana Šmatlíková dodala, že realizátori projektov sa tak dostávajú do existenčných problémov, ktoré môžu viesť až k súdnym sporom a exekúciám pre neschopnosť uhrádzať záväzky, ktoré vyplynuli aj z platných uzavretých zmlúv.
Zástupca FSR a jeho regionálny koordinátor v banskobystrickom kraji Igor Pašmík pre agentúru SITA povedal, že fond sa snaží riešiť tento problém spoločne so žiadateľmi. Príčiny vidí v neošetrenej národnej legislatíve týkajúcej sa fondov a v nejasnosti pravidiel pre zúčtovanie financií úspešných projektov. „V súčasnej dobe totiž FSR nie je oprávnený poskytovať zálohy, čo by sa malo zmeniť začiatkom budúceho roka legislatívnym zosúladením s Európskou úniou,“ uzatvára Pašmík.
FSR je štátna rozpočtová organizácia zriadená Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR a jeho činnosť je financovaná z Európskeho sociálneho fondu a zo štátneho rozpočtu. Finančne podporuje projekty zamerané na zvýšenie zamestnanosti a začlenenie slabých a sociálne vylúčených skupín do spoločnosti. V roku 2004 FSR schválil štrnásť projektov v okrese Rimavská Sobota, ktorých predkladateľmi boli väčšinou občianske združenia, pôsobiace v regióne s takmer tridsaťpercentnou nezamestnanosťou. Prácu svojich konzultantov a rôzne výdavky spojené s činnosťou, združenia financovali práve vďaka zálohovým platbám, ktoré boli schválené a zmluvne dohodnuté v zmluvách o príslušnom projekte.
nr;zd;mk