Košice 24. októbra (TASR) - Krajské Monitorovacie centrum určené na monitoring výskytu vtáčej chrípky od dnešného dňa funguje v Košickom kraji. Jeho úlohou je koordinácia prípadných núdzových opatrení aj v nadväznosti na možnosť vzniku chrípkovej pandémie.
Centrum vzniklo ako prvé na Slovensku, nakoľko územie Košického kraja je tranzitnou zónou a zimoviskom viacerých druhov voľne žijúcich sťahovavých vtákov. Je tiež nárazníkovým pásmom schengenskej hranice, pričom Rumunsko je vzdušnou čiarou vzdialené iba zhruba 150 kilometrov a boli tam už zaznamenané dva prípady vtáčej chrípky. Neistá je aj nákazová situácia na susednej Ukrajine a v Rusku je už niekoľko ohnísk nákazy. "Vytvorenie centra bolo nutné, vyžiadal si ho čas a nákazová situácia," zhrnul predseda centra riaditeľ Krajskej veterinárnej a potravinovej správy Peter Juriš.
Hoci je situácia zatiaľ pokojná, komisia zriadená predsedom Krajského úradu Jánom Dolným potvrdila prijatie núdzových opatrení v súlade s vyhlásením ministra pôdohospodárstva Zsolta Simona.
Na celom území kraja platí zákaz usporadúvať výstavy hydiny a ostatných vtákov. Chovateľom priemyselnej hydiny s otvoreným systémom chovu odporučili prijať účinné opatrenia na zabránenie alebo úplné vylúčenie kontaktu s voľne žijúcim vtáctvom. V kraji sa bude vykonávať monitoring chovu hydiny i voľne žijúcich vtákov v exponovaných lokalitách ako je okolie vodných tokov, jazier či rybníkov.
V Košickom kraji v súčasnosti chovajú dva milióny 100 tisíc kusov hrabavej hydiny. Vodnú hydinu tu v súčasnosti nechovajú.