Košice 24. októbra (TASR) - Obyvatelia i návštevníci Košického kraja môžu podávať informácie o podozrivých úhynoch vtáctva na špeciálnych telefónnych číslach. Nemali by na tento účel používať číslo tiesňového volania 112.
V súvislosti s vytvorením krajského Monitorovacieho centra pre výskyt vtáčej chrípky to dnes zdôraznil vedúci odboru krízového riadenia Krajského úradu v Košiciach Andrej Salanci. "Máme záujem len o informácie o hromadných úhynoch hrabavej hydiny alebo voľne žijúcich vtákov najmä v exponovaných lokalitách vodných tokov, jazier alebo v okolí rybníkov," spresnil riaditeľ Krajskej veterinárnej a potravinovej správy v Košiciach a zároveň šéf krajského Monitorovacieho centra Peter Juriš.
V pracovnej dobe je možné zavolať na košické telefónne čísla odboru krízového riadenia KÚ 055/6001 445, -447, -448, -449 alebo 055/633 26 23. Mimo pracovnej doby a počas dní pracovného pokoja na Koordinačné stredisko integrovaného záchranného systému v Košiciach na čísla 055/6002 435 alebo 055/633 60 52. Informácie prevezmú pracovníci špeciálne zriadenej pracovnej komisie, ktorých úlohou je zabezpečovať dokumentačný i organizačný servis pre Monitorovacie centrum.
Monitorovacie centrum pre výskyt vtáčej chrípky v Košiciach bolo ustanovené dnes a tvorí ho sedem členov krajského krízového štábu. Sú medzi nimi hlavný lekár samosprávneho kraja, hlavný hygienik, šéf krajskej veterinárnej správy, prednosta krajského úradu životného prostredia ale aj reprezentanti krajského pozemkového a lesného úradu a vedúci odboru krízového riadenia zdravotníctva. Centrum vzniklo ako prvé na Slovensku, pričom dôvodom je nielen aktuálna situácia ale najmä geografické danosti regiónu. Územie kraja je tranzitnou zónou a zimoviskom pre viaceré druhy sťahovavých vtákov a nárazníkovým pásmom schengenskej hranice EÚ.