BRATISLAVA 25. októbra (SITA) - Dohovor o právach dieťaťa sa neuplatňuje dostatočne. Tvrdia to odborníci, ktorí sa dnes zišli na XIV. ročníku medzinárodnej konferencie Dieťa v ohrození. Hlavnou témou diskusie bolo právo detí na životnú úroveň, ktorá je potrebná pre ich telesný, duševný, mravný a sociálny rozvoj. Organizátorom konferencie je verejný ochranca práv, Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie s Detským fondom SR. Podľa verejného ochrancu práv Pavla Kandráča jedným z cieľov konferencie je upozorniť na existujúci Dohovor o právach dieťaťa, o ktorom je naša verejnosť málo informovaná. Na Slovensku podľa neho chýba zákon o mládeži, v ktorom by bol zahrnutý Dohovor o právach dieťaťa, ale aj rôzne ustanovenia o deťoch zo zahraničia.
Na konferencii sa zišli odborníci z oblasti práva, psychológie a sociológie, zaoberajúci sa problematikou právnej úpravy a postavenia dieťaťa. Hovorilo sa napríklad o zmysluplnom trávení voľného času, ktorý úzko súvisí so životnou úrovňou. Ďalšou témou bolo šikanovanie na základných a stredných školách, problémy v legislatíve pri uplatňovaní práv dieťaťa na styk s druhým rodičom v rozvedených rodinách, zabezpečenie životnej úrovne mladistvého vo výkone väzby a trestu a pod. Podľa Kandráča sa nevyhli ani téme reality šou, ktoré podľa odborníkov ohrozujú mravný vývin dieťaťa. Verejný ochranca práv odporučil deťom radšej si prečítať Hájnikovu ženu alebo pozrieť muzikál Na skle maľované.
Ako ombudsman pripomenul, najčastejšie sa na jeho úrad obracajú občania s problémami spojenými s neplnením si základnej vyživovacej povinnosti, pestúnskej starostlivosti, zverením dieťaťa do výchovy, náhradným výživným, ale aj s problémami súvisiacimi s právom na vzdelanie. Ako Kandráč pripomenul na dnešnej tlačovej besede v Bratislave, porušovanie týchto práv úzko súvisí s prieťahmi v súdnom konaní. V konečnom dôsledku pritom najviac trpí dieťa. Úradu ombudsmana sa však podarilo vyriešiť 16 rokov sa ťahajúci problém dieťaťa, na ktoré otec neplatil výživné. Nezanedbateľné množstvo prípadov sa dotýka aj detí s ťažkým zdravotným postihnutím.