Bratislava 19. februára (TASR) - Rok 2002 bude pre Slovenskú akadémiu vied (SAV) významný z hľadiska pokračovania realizácie druhej etapy projektu SANET -II , t.j. inovovanej slovenskej akademickej počítačovej siete. Preto aj z pomerne obmedzeného rozpočtu akadémia vyčlenila také prostriedky, aby sa jednotlivé pracoviská SAV mohli napojiť na projekt SANET a aby sa tak zlepšila informovanosť a komunikácia, povedal pre TASR predseda SAV prof. Štefan Luby. Ako ďalej uviedol, SAV je v napĺňaní 5. rámcového programu Európskej únie veľmi úspešným subjektom v rámci Slovenska, keď rieši cca 40 - 45 percent projektov. Pripravuje sa už aj na nasledujúci 6. rámcový program EÚ pre roky 2003 - 2006. Prvé výzvy na podávanie projektov sa očakávajú na jeseň tohto roku.
V snahe zabezpečiť základné funkcie SAV sa jej vedenie obrátilo na Národnú radu SR s požiadavkou navýšiť rozpočet akadémie oproti návrhu vlády o 167 miliónov Sk, z toho 112 miliónov na bežné výdavky 55 miliónov na kapitálové výdavky, najmä doplnenie prístrojového vybavenia. Parlament vyšiel akadémii čiastočne v ústrety a rozhodol navýšiť jej rozpočet o 55 miliónov na kapitálové výdavky, čo SAV oceňuje. Luby však upozornil, že chýbajúcich 112 miliónov korún na prevádzkové náklady vyvoláva veľké obavy, problémy sa môžu prejaviť najmä na jeseň tohto roku. SAV sa snaží deficit finančných prostriedkov doplniť vlastnými aktivitami, napríklad tržbami v príspevkovej sfére, v rozpočtovej sfére získavaním zahraničných grantov a podobne, nebude to však stačiť, dodal.
Podľa predsedu SAV zložitý bude prechod na novú mzdovú sústavu v zmysle zákona o verejnej službe, ktorý má vstúpiť do platnosti od 1. apríla tohto roku. V rozpočte akadémie nie sú na to vyčlenené potrebné prostriedky. Na jednej strane sa zvýšia rozpätia a vzrastú nároky pracovníkov, ale na strane druhej chýbajú financie na uspokojenie týchto nárokov. Môže to viesť k istej nivelizácii, alebo k ďalšiemu prepúšťaniu, čo je však nežiaduce. Vedeckovýskumný potenciál v SR bol už v uplynulých rokoch tak zredukovaný, že Slovensko sa dostalo mierne pod priemer Európskej únie a predstavuje 4 - 5 promile výskumníkov, upozornil Luby.
*ch som