Žilina 26. októbra (TASR) - Primátor Žiliny a poslanec Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) za SNS Ján Slota nie je spokojný s tým, ako počas prvého volebného obdobia hospodárilo vedenie samosprávneho kraja.
"Vedenie VÚC dokázalo za štyri roky tak nehospodárne naložiť s finančnými prostriedkami, ako by nenaložil ani ten, ktorý by tam bol na to účelovo nasadený. To, čo sa narobilo, či už v doprave, školstve a kultúre, to nemá možno na Slovensku obdobu. Akurát možno s tými kazisvetmi Maďarmi v Nitre," skonštatoval Slota.
Príkladom je podľa Slotu racionalizácia školských zariadení v kompetencii ŽSK, ktorá sa mala urobiť s pomocou štatistického orgánu ministerstva školstva. "Ten mal podklady, ktoré profesie sú a ktoré nie sú potrebné. Je množstvo učilíšť, ktoré fungujú a ktoré vyrábajú dopredu nezamestnaných. Je množstvo stredných škôl, ktoré vyrábajú stovky a stovky dopredu nezamestnaných. Na čo to je dobré?" uviedol Slota. Dodal, že neakceptovanie metodických pokynov ministerstva školstva sa vráti počas piatich až šiestich rokov v tom, že "tu budú tisíce a tisíce nezamestnaných absolventov škôl s maturitou".
Primátor Liptovského Mikuláša a poslanec ŽSK za koalíciu ANO-DS-SDKÚ Alexander Slafkovský oceňuje, že sa podarilo nájsť riešenie ako investovať väčší objem financií do ciest II. a III. triedy, ktoré sú v kompetencii samosprávneho kraja. Za veľký nedostatok naopak považuje, že prípravy, úpravy a zmeny rozpočtu boli prijímané často na poslednú chvíľu a pomerne málo prehľadne v rámci celkového financovania ŽSK. "Ak nevieme dostatočne dopredu, čo chceme robiť, ako to chceme robiť, ako to budeme financovať a dostávame sa k informáciám na poslednú chvíľu cez zmeny rozpočtu, tak je to pre poslanca zle kontrolovateľné a pre občana prakticky nekontrolovateľné," povedal Slafkovský.
Starosta obce Makov a poslanec ŽSK za ĽS-HZDS Marián Masnica považuje za najdôležitejšie samotné konštituovanie samosprávneho kraja. Upozornil na dôležitosť prechodu prerozdeľovania financií v rámci regionálneho rozvoja na samosprávny kraj. "Ak dnes hovoríme o rozpočte VÚC tri miliardy korún, rozvojových, čiže investičných, peňazí je veľmi málo. Ale ak eurofondy prejdú na VÚC a prostredníctvom nich bude realizovaný regionálny rozvoj, tu je základné gro a v tom vidím najväčší prínos," uviedol Masnica.