BRATISLAVA 26. októbra (SITA) - Občania Slovenska s dvojitým štátnym občianstvom budú môcť mať meno v podobe v súlade s právom alebo tradíciou krajiny, ktorej majú druhé občianstvo. Táto možnosť je navrhnutá v novele zákona o mene a priezvisku, ktorú dnes Národná rada SR posunula do II. čítania. Druhým cieľom novely je prenos kompetencií o rozhodovaní o mene, o zmene mena a priezviska z obcí, ktoré sú matričnými úradmi, späť na obvodné úrady. Tie budú mať právomoc povoľovať zmenu mena pri hanlivých, výstredných či smiešnych priezviskách. Presun pôsobnosti súvisí podľa ministra vnútra Vladimíra Palka s doterajšími skúsenosťami. Ministerstvo vnútra návrhom reaguje na rozhodnutie Európskeho súdneho dvora, ktoré je pre členské krajiny záväzné.
Kritike podrobila presun rozhodovania o mene z obcí na obvodné úrady Katarína Tóthová z ĽS-HZDS. „Vonkoncom to nemôže byť zdôvodňované uskutočňovaním rozhodnutia Európskeho súdneho dvora, lebo ročne ide o jeden - dva prípady na území celého Slovenska, možno ani o jeden prípad,“ myslí si. Podľa nej to súvisí s tým, že presun kompetenčného zákona bol zbytočne príliš rýchly a v súčasnosti sa zisťuje, že presun mnohých kompetencií nebol správny.
V II. čítaní bude plénum rokovať aj o novele zákona o matrikách pochádzajúcej tiež z dielne rezortu vnútra. Na Slovensku sa podľa nej budú môcť sobášiť aj cudzinci, ktorí nemajú u nás trvalý pobyt, ale na Slovensku obchodujú, študujú či dovolenkujú. Doteraz túto možnosť cudzinci nemali a po vstupe do únie bolo potrebné tento problém vyriešiť. Cudzinci po predložení všetkých požadovaných dokladov budú môcť uzavrieť manželstvo na ktoromkoľvek matričnom úrade. Budú však musieť 14 dní pred obradom predložiť potrebné doklady úradne preložené do slovenčiny.
an;pr;nr