Vranov nad Topľou 19. februára (TASR) - Vranovský neštátny diabetológ Vladimír Grumel, ktorý v roku 2000 predpísal lieky za 11 miliónov 608 tisíc korún, nezastáva názor, že by bol porušil normy či zákon. Pre evidovaných 3200 pacientov predpisoval ako jediný diabetológ vo Vranovskom okrese iba lieky na cukrovku a na poruchy metabolizmu lipidov.
"Náklady na lieky sa výrazne zvýšili po smernici, ktorá začala platiť na prelome rokov 1999/2000, kedy sme prechádzali z nehumánnych inzulínov na humánne," uviedol dnes pre TASR Grumel. Dodal, že pokiaľ jedno balenie nehumánneho inzulínu stálo 130 korún, cena škatuľky humánneho inzulínu sa vtedy vyšplhala na 500 korún. Podľa Grumela sú lieky predpisované diabetológom podstatne drahšie ako ostatné. "Po prepočte mi vychádza, že som na jedného pacienta mesačne predpísal lieky v hodnote 300 korún, pýtam sa, či je to tak strašne veľa," zdôrazňuje vranovský diabetológ. Podotkol, že po kontrolách zo strany vranovskej pobočky Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) neboli vznesené výhrady voči predpisovaniu liekov. Podľa neho boli všetky z nich riadne zaznamenané v dokumentácii.
Revízny lekár bratislavského riaditeľstva VšZP Dušan Michalička TASR potvrdil, že doktor Grumel mal v roku 2000 pri celoslovenskom priemere 5,6 milióna korún jednoznačne najvyššiu preskripciu. Doplnil, že v spomínanom roku bolo v evidencii VšZP 4169 diabetológov, ktorí predpísali lieky spolu za vyše 676,185 milióna korún pre celkovo 12,5 milióna evidovaných pacientov na Slovensku.
Lieky za 11 miliónov 608 tisíc korún predpísal v roku 2000 diabetológ Vladimír Grumel z Vranova nad Topľou. Druhé miesto v rebríčku desiatich lekárov, ktorí predpisovali najviac liekov, patrí praktickej lekárke pre dospelých Márii Jakubčíkovej zo Žiliny s liekmi za 8 miliónov 200 tisíc korún. Minister zdravotníctva SR Roman Kováč v pondelok konštatoval, že údaje má zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) a postupne zverejní 50 lekárov s najväčšou preskripciou.