Bratislava 26. októbra (TASR) - Rozhodnutie parlamentu nezaoberať sa vládnym návrhom novely, ktorá by z Trestného zákona vypustila trestný čin porušenia dôvernosti ústneho prejavu a iného prejavu osobnej povahy, zabráni podľa ministra spravodlivosti Daniela Lipšica investigatívnej žurnalistike. Páchateľovi, ktorý takzvaným priestorovým odpočúvaním spôsobí vážnu ujmu na právach dotknutej osoby, tak bude od 1. januára 2006 hroziť päťročný trest.
Lipšic hovorí, že na zneužiteľnosť tohto paragrafu upozorňoval už v máji, keď poslanci Národnej rady SR schvaľovali Trestný zákon. "Reakcia médií vtedy nebola žiadna, médiá sa zobudili, až keď zákon prešiel. Potom sme pripravili novelu zákona, ktorá mala vypustiť tento paragraf a aká bola reakcia médií? Žiadna," povedal Lipšic.
Zákon je podľa neho formulovaný tak široko, že síce nezasahuje len médiá, "ale môže v konkrétnych situáciách zasiahnuť aj médiá". Paragraf sa podľa neho dal upraviť aj tak, aby sa nevzťahoval na postih novinárov, respektíve iných osôb, ktoré zverejnia prejav osobnej povahy neoprávnene zachytený záznamovým zariadením za predpokladu, že sa takého konania dopustia za účelom prekazenia pripravovaného alebo páchaného trestného činu alebo oznámenia spáchaného trestného činu. Na otázku, či podnikne v tejto záležitosti ďalšie kroky, odvetil: "Myslím, že som už urobil dosť."
Lipšic uviedol ako príklad televízny záznamy zubára z Dolného Kubína, ktorý podmieňoval lekársky zákrok intímnym stykom. Novinára by mohla od nového roku dotyčná osoba žalovať, pričom novinárovi hrozí trest odňatia slobody až na päť rokov.
Nezávislý poslanec Miroslav Abelovský, ktorý s iniciatívou nepokračovať v rokovaní o tomto návrhu prišiel, nevidí dôvod, aby sa takéto ustanovenie na ochranu súkromia nezaviedlo. Vypustiť ho z Trestného zákona tak, ako to navrhoval minister spravodlivosti Daniel Lipšic, považuje za neprijateľné. Abelovský tiež pripomenul, že podmienkou dohody o prijatí rekodifikovaného Trestného zákona v máji bolo, že toto ustanovenie v ňom bude zahrnuté.