BRATISLAVA 26. októbra (SITA) - Šírenie a rozvoj skautingu je jedným z hlavných cieľov Slovenského skautingu na najbližšie štyri roky. Zhodlo sa na tom vyše 200 zástupcov skautských organizácii celého Slovenska, ktorí sa stretli počas uplynulého víkendu v Nitre na 22. sneme Slovenského skautingu (SLSK). Ako ďalej agentúru SITA informoval Michal Milla zo Slovenského skautingu, skautské hnutie by sa tiež malo viac venovať vzdelávaniu dospelých skautských dobrovoľníkov, zefektívniť svoj manažment, hospodárenie a zmodernizovať svoj program. Skauti tiež chcú o svojej činnosti viac informovať verejnosť. „Postavili sme si skutočne ambiciózne ciele, ale práve vďaka veľkým cieľom už skautingom počas sto rokov fungovania prešlo takmer pol miliardy mladých ľudí," konštatoval Pavel Hrica, člen Náčelníctva SLSK. Ak ich skauting do roku 2009 naplní, bude podľa Hrica známejší ako dnes.
Najvyšší skautský rozhodovací orgán zvolil v Nitre na ďalšie 4-ročné funkčné obdobie časť členov ústredných orgánov. Novým zástupcom náčelníka Slovenského skautingu sa stal Ľubomír Ondrušek z Bratislavy. V ostatných funkciách potvrdil ďalších troch staronových kandidátov – hospodárku organizácie Martu Hudecovú z Bratislavy, manažérku vzdelávania a starostlivosti o dospelých dobrovoľníkov Sylviu Surovcovú a manažérku spolupráce SLSK so Svetovou asociáciou skautiek (WAGGGS) Zuzanu Mazancovú z Martina. Medzníkom skautského programu do roku 2009 je rok 2007, kedy skauti na celom svete oslávia 100 rokov svojej existencie. Do osláv sa zapoja aj slovenskí skauti, ktorí už začínajú pri tejto príležitosti pripravovať medzinárodné stretnutie skautskej mládeže na Slovensku.
Skautské hnutie vzniklo pred 100 rokmi z jedinej myšlienky, dnes má 38 miliónov členov v 216 krajinách na celom svete. Počas tohto obdobia zložilo skautský sľub a prešlo skautskou výchovou 500 miliónov ľudí, ktorí šíria pevné ľudské aj skautské hodnoty ďalej. Slovenský skauting je členom medzinárodných skautských organizácií - Svetovej asociácie skautiek (WAGGGS) a Svetovej skautskej organizácie (WOSM).