BRATISLAVA 26. októbra (SITA) - Minister obrany by vo výnimočnom prípade mal mať právomoc dať pokyn na zlikvidovanie lietadla. Podľa návrhu novelizácie zákona o civilnom letectve a zákona o ozbrojených silách to bude možné len v prípade, ak je jasné, že má byť lietadlo použité proti životom ľudí alebo môže spôsobiť obzvlášť závažné následky. Návrh zákona posunuli poslanci do druhého čítania. V neprítomnosti ministra obrany bude toto rozhodnutie na poverenom členovi vlády, ktorým bude buď minister vnútra alebo minister dopravy, pôšt a telekomunikácií.
Okrem spomínanej krajnej možnosti budú môcť ozbrojené sily v prípade narušiteľov odkláňať let, vynútiť si pristátie, hroziť použitím zbrane, či vystreliť varovné výstrely. O použití týchto prostriedkov môže rozhodnúť veliteľ vzdušných síl, ak ho tým poverí minister obrany. Ak novelu parlament schváli, nahradí uznesenie vlády, ktoré upravilo postup pre prípadné zostrelenie lietadla ohrozujúceho bezpečnosť a suverenitu Slovenska. Uznesenie vláda prijala vo februári pred vrcholnou schôdzkou amerického a ruského prezidenta Georgea Busha a Vladimira Putina v Bratislave.
Do ďalšieho legislatívneho konania sa dostal aj návrh novely zákona o prevode vlastníctva nehnuteľného majetku štátu na obce alebo VÚC, ktorý predložil poslanec Ivan Šimko. Súčasne platný zákon rieši prevod nepotrebného majetku rezortu obrany. Šimko ho rozširuje aj na rezorty vnútra, dopravy a financií. Poslanci do druhého čítania posunuli aj novelu zákona o poskytnutí jednorazového peňažného príspevku osobám zaradeným v rokoch 1948 až 1954 do vojenských táborov nútených prác. Predkladatelia v nej upresňujú i doplňujú tie časti zákona, ktoré súvisia s vojenskými archívnymi dokumentmi a s interpretáciou ich obsahu.
Národná rada naopak nepodporila návrh novelizácie ústavy, ktorú predložila skupina poslancov za Slobodné fórum. Podľa nej mal náhradník na uvoľnený mandát poslanca skladať poslanecký sľub do rúk predsedu parlamentu ešte pred tým, ako sa zúčastní svojej prvej schôdzi.
an;pr;mt