BRATISLAVA 27. októbra (SITA) - Slovensko má vyspelý priemysel a pracujú v ňom uvedomelí ľudia, tvrdí riaditeľka Odboru manažmentu environmentálnych rizík Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR Darina Kobzová. Ako uviedla na dnešnej tlačovej besede, aj to je dôvod, prečo sa na Slovensku v posledných rokoch nestala žiadna závažná priemyselná havária. Podniky s nebezpečnými látkami, ktorých je na Slovensku 68, totiž sami chcú vedieť, čím by mohli ohrozovať zdravie či životy ľudí, aby tomu mohli zabrániť. Podľa novely zákona o závažných priemyselných haváriách muselo 36 podnikov z kategórie B s väčším množstvom nebezpečných látok predložiť do konca júna tohto roka na obvodný úrad životného prostredia (OÚŽP) bezpečnostnú správu. "Všetky podniky si túto novú povinnosť splnili," informovala Kobzová.
Bezpečnostná správa obsahuje technické, riadiace a prevádzkové informácie o nebezpečenstvách a rizikách podniku a o opatreniach na ich vylúčenie alebo zníženie. Súhlas s bezpečnostnou správou vydá OÚŽP po vyjadrení sa všetkých kompetentných orgánov. Tento proces však môže trvať aj niekoľko rokov. Podľa novely zákona musia dotknuté podniky takisto preverovať celkové množstvo vybraných nebezpečných látok, vypracovávať program prevencie, zaviesť bezpečnostný riadiaci systém, vypracovať havarijný plán a plán na ochranu obyvateľstva, zabezpečiť záchrannú službu, informovať verejnosť a poistiť sa proti škodám.
Ako uviedla Kobzová, slovenský zákon o prevencii havárií vychádza z eurosmernice SEVESO II z roku 2002. Tá nariadila všetkým členským štátom únie zaviesť zákon do praxe do júna 2005. Slovensko, ako jedna zo siedmich krajín EÚ, tento termín splnilo. Myšlienka prevencie pred haváriami sa začala vytvárať už po druhej svetovej vojne, keď nastal s obrovský rozvojom chemického priemyslu.
es;ra;nr