Na školy totiž nastúpilo o takmer 45 tisíc žiakov menej ako sa očakávalo. Keďže ZŠ a SŠ dostávajú peniaze na základe počtu žiakov prostredníctvom takzvaných normatívov, ministerstvo školstva ušetrilo spolu asi 400 miliónov korún.
Z tohto objemu 222 miliónov dostanú zriaďovatelia na osobné príplatky pre aktívnych učiteľov, ktorí vedú záujmový krúžok či triedne hodiny. Smerodajným pre rozdelenie bude počet vzdelávacích poukazov, ktoré žiaci odovzdávajú, keď sa do krúžku prihlásia. Poukaz má hodnotu 80 korún na jeden mesiac, ak by ich odovzdalo všetkých takmer 873 tisíc žiakov ZŠ a SŠ, za posledné štyri mesiace by zriaďovateľom išlo spolu približne 280 miliónov. MŠ vyčlenilo spomínanú sumu 222 miliónov, pretože všetky deti sa na krúžky neprihlásili.
Ďalších 120 miliónov dostane 442 zriaďovateľov škôl, na ktorých boli napríklad kvôli väčšiemu počtu mladých učiteľov doposiaľ nízke osobné príplatky. Práve mladým učiteľom sa totiž plat zvyšoval najviac. Na základe analýzy miezd počas prvých deviatich mesiacov roka dnes minister školstva Martin Fronc konštatoval, že každý zriaďovateľ by mal mať dostatok financií na aspoň šesťpercentný osobný príplatok pre učiteľov.
Ako sa zámery MŠ podarí realizovať v praxi, ukáže podľa predsedu Združenia miest a obcí Slovenska Michala Sýkoru najbližšie obdobie. Práve ZMOS zastupujúci časť zriaďovateľov dlhodobo apeluje, aby štátom iniciované zvýšenie učiteľských platov štát aj dofinancoval. Ťažkosti mali doposiaľ najmä menšie školy s málo žiakmi. Samospráva sa ich snaží udržať, lebo vo viacerých oblastiach by sa deti kvôli veľkým vzdialenostiam a malej frekvencii autobusov nemali do školy ako dostať.
MŠ rozdelí aj ďalšie milióny - 28 miliónov korún na dofinancovanie obchodných akadémií, tri milióny na mimoriadne nadané deti a po 10 miliónov na financovanie praktickej výučby SOU a odchodné zamestnancom, ktorí školstvo opustili.