BRATISLAVA 28. októbra (SITA) - Parlament prerokoval v druhom čítaní trojicu zákonov z dielne ministerstva obrany (MO SR). Podľa návrhu zákona o alternatívnej službe od 1. januára 2007 by mala zaniknúť civilná služba, ktorú nahradí alternatívna služba. Bude sa na ňu nastupovať len v čase krízovej situácie. Krízovú situáciu vyhlási prezident SR. Na alternatívnu službu budú nastupovať odvedenci a vojaci v zálohe, ktorí podľa platnej legislatívy mali namiesto povinnej vojenskej služby absolvovať civilnú službu a neurobili tak. Možnosť absolvovať alternatívnu službu by mohli zároveň tí, ktorí odoprú výkon mimoriadnej služby z dôvodu svedomia a náboženského vyznania. Aj pri plne profesionálnej armáde totiž budú mladí muži podliehať brannej povinnosti a registrácii na územných vojenských správach.
Návrh ústavného zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu odráža zmeny rozsahu brannej povinnosti po dosiahnutí úplnej profesionalizácie Ozbrojených síl (OS) SR. MO SR navrhuje novelizovať ustanovenia zákona, ktoré upravujú zloženie OS SR a oprávnenie prezidenta SR na návrh vlády nariadiť určeným kategóriám osôb v období krízovej situácie výkon mimoriadnej služby a výkon alternatívnej služby. Prechodom ozbrojených síl na úplnú profesionalizáciu sa ruší základná služba, náhradná služba a zdokonaľovacia služba a komplexne sa upravuje problematika brannej povinnosti, odvodu, prieskumu zdravotnej spôsobilosti občana, záloh ozbrojených síl, povolanie, prepustenie a oslobodenie od výkonu mimoriadnej služby v období krízovej situácie.
Výrobcovia náterových látok by mali počítať s tým, že sa na Slovensku stanoví limit na množstvo rozpúšťadiel - prchavých organických zlúčenín v ich výrobkoch. Počíta s tým novela zákona o ochrane ovzdušia, ktorá umožní vydanie vyhlášky s limitmi zodpovedajúcimi požiadavkám Európskej únie. Poslanci ju prerokovali v druhom čítaní. Množstvo prchavých látok v náterových materiáloch nebolo doteraz sledované. Po novele, ktorá by mala vstúpiť do platnosti v decembri, bude kontrolovať dodržiavanie zákona a vyhlášky Slovenská inšpekcia životného prostredia.
Poslanci ďalej prerokovali v druhom čítaní vládny návrh zákona o energetickej hospodárnosti budov. Norma ustanovuje postupy a opatrenia na zlepšenie energetickej hospodárnosti budov s cieľom optimalizovať vnútorné prostredie v budovách a znížiť emisie oxidu uhličitého z prevádzky budov.
Po prerokovaní týchto bodov prerušil podpredseda parlamentu Viliam Veteška rokovanie 51. schôdze. Poslanci sa zídu 8. novembra.
an;pr;su;bl