BRATISLAVA 28. októbra (SITA) - Najúčinnejším opatrením v prípade vypuknutia vtáčej chrípkovej pandémie bude, ak sa uzavrú školy, kiná, divadlá, diskotéky a podobne. Ľudia by mali nosiť rúška cez ústa a nos. Tvrdia to odborníci Virologického ústavu SAV, ktorí považujú tieto opatrenia v prvej fáze prípadnej chrípkovej pandémie za účinnejšie, ako je protichrípková vakcína a antivírusové lieky. "V prípade, že by došlo k veľkej chrípkovej pandémii pozmeneným vtáčím vírusom, treba vychádzať z toho, že chrípka sa bude šíriť kvapôčkovou infekciou," upozorňujú. Infikovať ľudí teda nebudú vtáky, ale ľudia sa budú infikovať navzájom.
Vtáčie chrípkové vírusy, ktoré len v mimoriadnych prípadoch infikujú ľudí, nepredstavujú pre človeka bezprostredné ohrozenie. Súčasné vakcíny voči vtáčej chrípke majú zatiaľ pre ľudí len teoretický význam, dodávajú virológovia. Ak sa však vtáčí vírus zmení tak, že získa schopnosť infikovať ľudí a šíriť sa medzi nimi, môže vyvolať svetovú pandémiu s hroznými následkami. "Či, a kedy sa tak stane, sa nedá predvídať," upozorňujú odborníci a dodávajú, že pripraviť vakcínu voči takému novému pandemickému vírusu bude trvať najmenej šesť mesiacov. Ani za ten čas však nie je možné pripraviť vakcínu pre všetkých, čo ju budú potrebovať. Vakcínu však treba podľa VÚ SAV podať ešte pred vypuknutím pandémie. Podľa zaužívanej praxe by vakcínu dostali prednostne rizikové skupiny, chronicky chorí a starí ľudia. Pri najväčšej chrípkovej pandémii, v roku 1918, ktorú vyvolal zmenený vtáčí vírus chrípky, však najviac zomierali 20 až 25 roční," upozorňujú.
V súčasnosti sa intenzívne skúmajú možnosti pripraviť univerzálnu vakcínu voči chrípke, ktorá by umožnila namieriť ochrannú imunitu voči tým častiam vírusu, ktoré sa nikdy nemenia. Takú univerzálnu vakcínu nebude treba každý rok meniť a bude účinná aj voči zvieracím chrípkovým vírusom, schopným vyvolať celosvetovú chrípkovú pandémiu.