Bratislava 28. októbra (TASR) - Grant, ktorý dostala vláda od Svetovej banky, nepovažuje Úrad vlády za súčasť verejných financií. Týmito slovami zdôvodnil úrad mimovládnej organizácii Priatelia Zeme-CEPA zamietnutie žiadosti o sprístupnenie kópie dokumentu Strategický plán komunikácie o reformách. Mimovládna organizácia je odpoveďou Úradu vlády SR pobúrená.
O zámere Svetovej banky podporiť projekt na zlepšenie komunikácie o reformách organizácia Priatelia Zeme vedela, hovorí jej koordinátor Peter Mihók, ktorý sleduje činnosť Svetovej banky na Slovensku. "V roku 2004 sme listom upozornili banku, že by nemala poskytovať priamu ani nepriamu podporu vláde SR na netransparentne a kabinetne prijatý program dôchodkovej reformy, ani sa podieľať na manipulácii verejnej mienky s cieľom zabezpečiť dodatočnú podporu v prospech tohto programu," uviedol pre TASR Mihók.
Po zverejnení obsahu Strategického plánu komunikácie o reformách (napríklad na internetových stránkach denníka SME) nadobudol Mihók pocit, že banka ich upozornenie nielen ignorovala, ale že mohlo dôjsť aj k porušeniu princípov Zakladajúcej listiny Svetovej banky. Tie podľa neho explicitne zakazujú použitie prostriedkov na politické aktivity. "Dokument, ktorý si nechala vypracovať vláda, obsahuje namiesto návrhu princípov efektívnej obojstrannej komunikácie o reformách návod na jednosmerný manipulatívny nátlak na verejnosť s cieľom ovplyvniť výsledok budúcoročných parlamentných volieb," zdôrazňuje Mihók. Priatelia Zeme preto požiadali Úrad vlády aj Svetovú banku o zaslanie anglickej verzie dokumentu.
Svetová banka v odpovedi na žiadosť uviedla, že prípravu dokumentu iba kontrolovala z pohľadu výberového konania a správy poskytnutých financií. "Požadovaný dokument je vlastníctvom vlády SR, preto nám banka odporučila obrátiť sa priamo na Úrad vlády," vysvetľuje Mihók. Úrad vlády SR však Priateľom Zeme kópiu dokumentu odmietol sprístupniť s vysvetlením, že materiál "bol vypracovaný z prostriedkov, ktoré vláde SR poskytla formou grantu Svetová banka, a nejde tak o verejné financie". Úrad ďalej odôvodnil svoje zamietnutie konštatovaním, že "požadovaný materiál bol vypracovaný osobou, ktorej zákon o slobode informácií neukladá povinnosť sprístupniť informácie".
"Fakt, že vláda nepovažuje grant od Svetovej banky za verejné financie, nie je možné akceptovať. Všetky prostriedky, s ktorými nakladá Svetová banka, sú v plnom rozsahu verejnými prostriedkami a v žiadnom prípade nemôžu zmeniť svoj charakter iba preto, že vláda nimi zaplatila služby objednané u súkromnej zahraničnej firmy," tvrdí Mihók. Dokument pripravila americká firma Greenberg Quinlan Rosner Research, ktorá vypracúva predvolebné kampane najmä americkým demokratom, ale aj európskym politikom a stranám, či firmám ako Monsanto, British Petroleum alebo Coca Cola.
Mimovládna organizácia Priatelia Zeme považuje výklad verejných financií od Úradu vlády za nelegálny a preto zvažuje ďalšie právne kroky.
Priatelia Zeme sú najväčšou federáciou environmentálnych organizácií na svete. Ich cieľom je ochrana životného prostredia, presadzovanie trvalo udržateľného rozvoja a podpora sociálnej spravodlivosti.