BRATISLAVA 29. októbra (SITA) - Istý posun vpred vidí v otázke vízového režimu s USA minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan, ktorý sa dnes vrátil z návštevy tejto krajiny. Ako uviedol pred novinármi, americkí partneri ho informovali, že vidia pokrok Slovenska pri plnení dohodnutých podmienok a percento zamietnutých žiadostí o americké vízum sa znižuje. "Ešte stále však nie je na úrovni troch percent, čo je jednou z podmienok," skonštatoval. Američanom sa zdá, že na základe prijatej cestovnej mapy bude musieť Slovensko nejaký čas počkať, poznamenal. "Ešte asi nie sme pred dverami takéhoto rozhodnutia, je to politická záležitosť," poukázal šéf slovenskej diplomacie. Upozornil, že Slováci by mali veľmi poctivo dodržiavať viaceré podmienky, ako napríklad to, že si nebudú hľadať ilegálne zamestnanie v USA, predlžovať si pobyty či porušovať americké zákony. Tiež bude potrebné zaviesť pasy s biometrickými údajmi a ďalšími parametrami.
Všetky rokovania s americkými predstaviteľmi, medzi nimi aj rezortnou partnerkou Condoleezzou Riceovou, potvrdili vysokú úroveň vzájomných vzťahov. Ako Kukan skonštatoval, Spojené štáty považujú Slovensko za spoľahlivého a vysoko dôveryhodného partnera. V rozhovoroch sa podľa Kukana dotýkali predovšetkým širších medzinárodných otázok, ktoré budú predmetom spolupráce medzi krajinami po tom, ako sa SR stane členom Bezpečnostnej rady (BR) OSN. Minister svojich kolegov informoval o tom, že Slovensko sa chce angažovať aktívne vo viacerých otázkach ako sú západný Balkán, rokovania o štatúte Kosova či aktívna spolupráca so Srbskom a Čiernou Horou. Ako uviedol, "americká partnerka ma vyslovene požiadala o aktívnu spoluprácu so Srbskom a Čiernou horou, aby sme využili svoje postavenie a znalosti v intenzívnom politickom dialógu". Američania sa zaujímali podľa Kukana o názory Slovenska na situáciu na Ukrajine, v Bielorusku či Chorvátsku. Hovorili aj o situácii na Iráne, lebo Slovensko je členom Správnej rady medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu a krátko sa dotkli aj situácie v Sýrii. Americká diplomacia vysoko ohodnotila angažovanie sa Slovenska v boji za presadzovanie demokracie vo svete.
Ako partneri Kukana informovali, majú záujem na pokračovaní reformy OSN. "Malo by ísť nielen o reformu inštitúcií, ale aj manažmentu, aby sa neopakovali také veci, ako o nich hovorila zverejnená správa o programe Ropa za potraviny, ale hlavne o nedovolených veciach, ktoré sa v tejto otázke vyskytli," podotkol. Kukan dodal, že Slovensko chce v BR presadzovať svoje názory, ale v kooperácii s USA, aby sa OSN stala dôležitou inštitúciou pri budúcom vývoji sveta.