Bratislava 30. októbra (TASR) - Pamiatku reformácie stredovekej cirkvi, ktorú pred 488 rokmi začal nemecký augustiánsky mních, kňaz, profesor Martin Luther, si 31. októbra pripomínajú evanjelici na Slovensku i vo svete. Už dnes - v Nedeľu Svetového luteránskeho zväzu - sa v mnohých evanjelických chrámoch konajú slávnostné služby Božie, venované reformácii. Jej podstatou bol návrat k Božiemu slovu, náprava chýb a očistenie cirkvi.
Proces reformácie cirkvi sa začal 31. októbra 1517, keď Martin Luther vyvesil na dvere chrámu vo Wittenbergu 95 téz proti odpustkom, pretože zvádzali ľudí k nesprávnemu presvedčeniu, že hriechy odpúšťa pápež za peniaze a nie Boh na základe úprimného pokánia. Reagoval tým okrem iného na to, že keď pápež Lev X. potreboval peniaze na dokončenie chrámu sv. Petra v Ríme, nariadil predávanie odpustkov. Ich kúpou vraj bolo možné oslobodiť sa od trestov za hriechy a vyslobodiť aj dušu mŕtveho z očistca.
Luther sa v dôsledku svojich postojov dostal do nemilosti pápeža. Svoje názory neodvolal, preto pápež naňho uvalil kliatbu a jeho knihy začali páliť. Nato Luther spálil pápežskú bulu s kliatbou a začal prednášať v nemčine, čím sa definitívne rozišiel s rímskou cirkvou. Svoje učenie odmietol odvolať aj na sneme ríšskych kniežat vo Wormse v roku 1521, preto sa ocitol v nebezpečenstve a musel sa istý čas ukrývať. Jeho učenie sa napriek všetkému šírilo a v roku 1523 začal opäť prednášať na univerzite vo Wittenbergu.
Martin Luther (1483 - 1546) bol nielen teológ, kazateľ, farár, reformátor, ale aj spisovateľ, prekladateľ Biblie do nemčiny a zakladateľ nemeckého spisovného jazyka. Jeho preklad umožnil čítať Bibliu nielen kňazom, ale aj laikom bez teologického vzdelania, čo malo veľký náboženský, kultúrny a spoločenský význam. Luther napísal vyše 100 kníh. Bol tiež básnikom, skladateľom a muzikantom, položil základ umeleckej evanjelickej cirkevnej hudby. Bol takisto dobrým manželom a otcom - s Katarínou von Bora mali šesť detí.
ch pa