BRATISLAVA 30. októbra (SITA) - Pohrebné služby už nebudú môcť propagovať svoje služby v nemocniciach a zariadeniach sociálnych služieb. Od prvého novembra totiž začne platiť nový zákon o pohrebníctve, ktorý upravuje povinnosti pri zaobchádzaní s ľudskými pozostatkami, pri prevádzkovaní pohrebných služieb, krematórií, pohrebísk či podmienky balzamovania a konzervácie ľudských pozostatkov. Zákon vyslovene zakazuje pohrebníctvam mať v prenájme chladiace zariadenia alebo iné miestnosti v zdravotníckych zariadeniach a ústavoch sociálnych služieb.
Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Radoslava Miklášová, podľa nového zákona je za úpravu tela pred uložením do rakvy zodpovedná pohrebná služba, ktorá zabezpečuje pohreb alebo kremáciu. Prevádzkovateľ pohrebnej služby je povinný zabezpečiť, aby pri preprave na miesto pohrebu alebo vystavenia boli ľudské pozostatky oblečené a uložené do konečnej rakvy. Zákon o pohrebníctve tiež ustanovuje, že povolenie na prevádzkovanie pohrebnej služby sa vydá len žiadateľovi, ktorý disponuje chladiacim zariadením na uchovávanie ľudských pozostatkov.
Za pitvu je zodpovedný ÚDZS. Miklášová v tejto súvislosti pripomína, že v prípade, ak prehliadajúci lekár nariadi pitvu, ÚDZS uhradí náklady na prepravu mŕtveho z miesta úmrtia na pitvu. Takisto uhradí prepravu mŕtveho z pitvy na miesto, kde došlo k úmrtiu, prípadne na miesto pohrebu, ak je rovnako vzdialené alebo bližšie ako miesto smrti. Ak je miesto pohrebu ďalej, na požiadanie príbuzných ho úrad dopraví aj tam. Ak lekár pitvu nenariadi, prevoz mŕtveho do chladiaceho zariadenia a miesta pohrebu zaplatí obstarávateľ pohrebu vybranej pohrebnej službe. Náklady spojené s uložením ľudských pozostatkov na pracovisku úradu po uplynutí 24 hodín od vykonania pitvy uhrádza obstarávateľ pohrebu.