Bratislava 19. februára (TASR) - Česká republika ako jedna z prvých kandidátskych krajín odovzdala v sídle OSN v New Yorku ratifikačné listiny Kjótskeho protokolu o znižovaní emisií skleníkových plynov. Slovenská vláda vyslovila súhlas s ratifikáciou 10.januára, na prebiehajúcej schôdzi parlamentu však tento bod nebol do jej programu zaradený. Po prerokovaní v Národnej rade SR by ho mal ratifikovať prezident SR.
Minister životného prostredia SR Miloš Kužvart dnes v Bratislave uviedol, že jeho krajina prijala ten istý záväzok ako SR, čiže v období rokov 2008 až 2012 znížiť produkciu emisií skleníkových plynov o 8 percent v porovnaní s rokom 1990. Česko nemá, podobne ako Slovensko, problémy s plnením týchto záväzkov, dokonca je hlboko pod hranicou. Táto rezerva by sa v budúcnosti dala využiť na získanie finančných prostriedkov za predaj emisií.
Kužvart načrtol možnosť vytvorenia fondu, z ktorého by sa financovala podpora obnoviteľných zdrojov energií. Spomenul, že ČR za posledné dva roky investovala zo štátneho fondu životného prostredia 1,4 milióna korún na využitie biomasy, solárnej energie, či tepelných čerpadiel. Podľa jeho slov týmto smerom vedie cesta do modernej Európy.
Šéf českého ekologického rezortu pred novinármi tiež vyhlásil, že Kjótsky protokol je "o efektívnejšej výrobe a zodpovednosti voči budúcim generáciám". Domnieva sa, že aj návrh, s ktorým nedávno prišiel prezident USA George Bush, svedčí o "topení sa ľadov". Bush navrhol plán na znižovanie emisií skleníkových plynov v závislosti od ekonomického výkonu, za čo bol zo strany ekológov, ako aj predstaviteľov Európskej únie, kritizovaný. Európa trvá na Kjótskom protokole, USA ho však odmietli ratifikovať.
Kjótsky protokol nadobudne platnosť až po ratifikácii 55 krajinami, pričom medzi nimi musia byť krajiny, ktoré mali spolu najmenej 55 percent emisií oxidu uhličitého. Potreba ratifikácie vyplýva z Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy. Celý proces, ktorý bol viackrát ohrozený najväčšími producentmi emisií skleníkových plynov na čele s USA, by mal vyvrcholiť tento rok v Johannesburgu, kde sa pripravuje summit Rio+10.