BRATISLAVA 31. októbra (SITA) - Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR bude potrebovať na ochranné opatrenia proti vtáčej chrípke 11,9 mil. Sk. Z toho predstavujú prostriedky, ktoré plánuje investovať do kúpy nákladného auta a prívesu s mobilným zariadením na likvidáciu hydiny ohrozenej vtáčou chrípkou, zhruba 9,6 mil. Sk. Zvyšné zdroje by mali smerovať na nákup osobných ochranných prostriedkov, prenájom plynových fliaš a nákup plynu potrebného pre využitie mobilnej jednotky. Nákladné auto by sa pritom malo podľa ŠVPS využiť pri likvidácii nákaz aj pri ostatných druhoch zvierat. Vyplýva to z návrhu ochranných opatrení proti vtáčej chrípke, ktoré je v súčasnosti na rezortnom pripomienkovom konaní na Ministerstve pôdohospodárstva (MP) SR.
Nákladné auto, ktoré v súčasnosti ŠVPS využíva pri likvidácii nákaz, je podľa ústredného riaditeľa ŠVPS Jozefa Bíreša technicky zastarané a nie je použiteľné pri likvidácii hydiny. MP preto predloží na rokovanie Vlády SR materiál, v ktorom bude žiadať ministerstvo financií o vyčlenenie týchto finančných prostriedkov na nákup súpravy na likvidáciu veľmi nebezpečných nákaz. Ako ďalej z materiálov ŠVPS vyplýva, cenovo najvýhodnejšiu ponuku a zodpovedajúcu všetkým požadovaným parametrom, predložila zatiaľ firma Mercedes.
ŠVPS vydala v piatok s cieľom zabrániť šíreniu vtáčej chrípky na území SR aj nové mimoriadne núdzové opatrenia. Podľa nich musia všetci chovatelia hydiny a vtáctva zabrániť ich kontaktu s voľne žijúcimi vtákmi a zabezpečiť oddelenie vodnej hydiny od ostatnej hydiny. Hydinárske farmy môžu nakupovať len hydinu z fariem so stálym veterinárnym dozorom a novo nakúpenú hydinu môžu umiestniť len do vydezinfikovaných priestorov. Zamestnanci hydinárskych fariem majú tiež zákaz chovať hydinu doma. Všetci chovatelia musia podľa nariadenia ŠVPS oznámiť príslušnému orgánu veterinárnej správy akékoľvek znaky vtáčej chrípky u hydiny a iných vtákov chovaných v zajatí. Medzi príznaky choroby patrí hlavne pokles v príjme potravy a vody o viac ako 20 %, pokles v produkcii vajec o viac ako 5 % trvajúci dlhšie ako dva dni, alebo na farmách týždenná miera úmrtnosti vyššia ako 3 %. Smrteľný kmeň vírusu vtáčej chrípky H5N1 sa už objavil okrem ázijských krajín aj v Chorvátsku, Rumunsku, Turecku a Rusku.